T. 65.1, s. 33-42

Instytut Inżynierii Środowiska
e-mail: piotr_sikorski@sggw.pl
ORCID: 0000-0002-5611-4731

Zarys treści: Historia użytkowania parku miejskiego Pole Mokotowskie w Warszawie w zasadniczy sposób wpłynęła na jego szatę roślinną. Na siedlisku żyznych grądów, dwieście lat temu były pola uprawne, później rosyjskie tereny wojskowe, tor wyścigów konnych, a nawet lotnisko. W rezultacie dzisiejszy park ma średnio bogatą florę (ponad 350 gatunków) i występujący miejscami drzewostan nie jest starszy niż 70 lat (rodzime i obce sadzone drzewa, z których większość odnawia się spontanicznie). Runo leśne typowe dla grądów odtworzyło się w niewielkim stopniu. Blisko połowę flory Pola stanowią gatunki łąkowe, murawowe i trawnikowe. Najciekawsza i najbogatsza florystycznie jest łąka świeża w południowej części parku, koszona zwykle raz w roku. Nieudanym eksperymentem była wysiana jednorazowo tzw. „łąka kwietna”. Próba przyczyniła się tylko do krótkotrwałego wzbogacenia flory Pola Mokotowskiego w barwnie kwitnące roczne gatunki. Nieco niższy we florze parku niż w skali Warszawy jest udział gatunków obcego pochodzenia, głównie ruderalnych, zajmujących jego obrzeża, pobocza dróg, porzucone obiekty sportowe i bezpośrednie sąsiedztwo budynków.

Słowa kluczowe: park miejski, parkowe runo leśne, rośliny łąkowe w parku, rośliny obcego pochodzenia

Abstract: The history of the Pole Mokotowskie – city park in Warsaw, has strongly influenced its flora. Its fertile habitats of oak-lime-hornbeam forests, two hundred years ago were occupied by farmlands, later converted into Russian military areas, a horse racing track, and even an airport. As a result, today’s Pole Mokotowskie has a rich flora (over 350 species) and is covered by forests planted no more than 70 years ago (native and alien tree species, most occurring due to natural regeneration). Forest undergrowth has slightly recovered. Nearly half of the flora are species typical for meadows, grasslands and lawns. The most interesting and richest in plant species area is the moderately moist meadow located in the southern part of the park, usually mown once a year. Also introduction of so-called “flower meadow” was perform in part of the area but appeared to be little successful experiment, which only temporarily enriched the flora of the park in colourfully blooming annual species. The share of alien species, mainly ruderals, occupying the margins, roadsides, abandoned sports facilities and the immediate vicinity of buildings, is slightly lower in the park’s flora than in the flora of Warsaw.

Keywords: city park, park undergrowth, meadow plants in the park, alien plants

Zalecany sposób cytowania/Cite as: Sudnik-Wójcikowska B., Jędrzejewska-Szmek K., Sikorski P., 2020, Flora parku Pole Mokotowskie w Warszawie, Prace i Studia Geograficzne, 65.1, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 33–42.

Wpłynęło: 06.06.2019
Zaakceptowano: 19.11.2019

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Tom 65 zeszyt 1 and tagged , , , , .