T. 65.1, s. 43–52

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
Instytut Inżynierii Środowiska
e-mail: karolina_kais@sggw.pl

Zarys treści: Na podstawie wykonanej mapy roślinności rzeczywistej i porównania zdjęć fitosocjologicznych z lat 1985–2013 przedstawiono aktualny stan zieleni parku Pole Mokotowskie w Warszawie oraz oceniono zmiany struktury wybranych fitocenoz. Na zbiorowiska roślinne parku składają się: trawiaste murawy, młode, sztucznie posadzone zadrzewienia oraz jeszcze młodsze zarośla powstałe z samosiewów. Zieleń zadrzewień i różnego typu trawników na przestrzeni ostatnich kilku dekad nie zmieniła się istotnie. W płatach zadrzewień zauważono wzrost udziału gatunków leśnych i spadek antropogenicznych, co jest pozytywnym symptomem. Jest to efekt podsadzania dobranych gatunków roślin oraz zaprzestania koszenia i wygrabiania darni.

Słowa kluczowe: zbiorowiska roślinne, park miejski, zieleń miejska

Abstract: On the basis of the actual vegetation map and analysis of phytosociological relevés from years 1985– 2013, the current state of green areas of the Pole Mokotowskie park in Warsaw is presented along with its structure transformation in the selected plant communities patches. The park is composed of intensively trampled grasslands and very young woodland patches created due to natural succession. The green areas of woodlands and lawns haven’t undergone significant changes over the course of last decades, despite the fact that potentially this time could suffice for the habitat to stabilize, by e.g. enrichment in number of species, which is frequently observed in similar objects. In the woodlands investigated the percentage of forest plant species was noted, followed by decline of plants associated with anthropogenic disturbances, which can be considered a positive change in the habitat. It is the effect of artificial vegetation enrichment in some places by introducing new plantings and decrease of mowing and turf raking intensity.

Keywords: plant communities, urban park, urban greenspace

Zalecany sposób cytowania/Cite as: Sikorski P., Sudnik-Wójcikowska B., Kais K. 2020, Roślinność parku Pole Mokotowskie w Warszawie, Prace i Studia Geograficzne, 65.1, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 43–52.

Wpłynęło: 10.05.2019
Zaakceptowano: 15.11.2019

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Bez kategorii and tagged , , , , , , .