T. 65.1, s. 67-72

Instytut Nauk Biologicznych
e-mail: j.romanowski@uksw.edu.pl
ORCID: 0000-0003-1050-6403

Zarys treści: W okresie od 12 kwietnia do 17 października 2016 roku przeprowadzono odłowy i obserwacje biedronkowatych w zachodniej części parku miejskiego Pole Mokotowskie w Warszawie. Zarejestrowano 1073 osobniki należące do 23 gatunków. Zdecydowanym dominantem była inwazyjna biedronka azjatycka (Harmonia axyridis), stanowiąc 64,6% ogółu odnotowanych osobników biedronek. Gatunek ten dominował we wszystkich wyróżnionych typach środowisk: na drzewach i krzewach liściastych (73,5%), drzewach iglastych (49%) oraz w warstwie roślinności zielnej (24%). Większość stwierdzonych na Polu Mokotowskim gatunków biedronek występuje w Polsce pospolicie. Trzy gatunki, Adalia conglomerata, Clitostethus arcuatus i Rhyzobius chrysomeloides, należą do stosunkowo rzadko wykazywanych.

Słowa kluczowe: Harmonia axyridis, park miejski, faunistyka, bioróżnorodność, ekologia miasta, środowiska antropogeniczne, Polska

Abstract: Between 12 April and 17 October 2016, we surveyed the ladybird beetles in the western part of the Warsaw park Pole Mokotowskie. Altogether, we recorded 1073 ladybird individuals belonging to 23 species. The invasive harlequin ladybird (Harmonia axyridis) was a very clear dominant, accounting for 64.6% of all recorded ladybirds. This species predominated in all habitat types distinguished by us: on deciduous trees and shrubs (73.5%), on coniferous trees (49%) and in the layer of herbaceous vegetation (24%). The majority of ladybird species recorded in this study commonly occur in Poland. Three species, Adalia conglomerata, Clitostethus arcuatus and Rhyzobius chrysomeloides, belong to those relatively rarely recorded.

Keywords: Harmonia axyridis, city park, faunistics, biodiversity, urban ecology, anthropogenic habitats, Poland

Zalecany sposób cytowania/Cite as: Ceryngier P, Romanowski J., 2020, Biedronkowate (Coleoptera: Coccinellidae) Pola Mokotowskiego w Warszawie, Prace i Studia Geograficzne, 65.1, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 67–72.

Wpłynęło: 09.05.2019
Zaakceptowano: 17.11.2019

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Bez kategorii and tagged , , , , , , , , , , , , , .