T. 65.1, s. 73-82

Muzeum i Instytut Zoologii
ORCID: 0000-0002-6172-8981
Wojciech CZECHOWSKI

Zarys treści: Urbanizacja prowadzi do głębokich przekształceń naturalnych siedlisk, dlatego ochrona parków miejskich jest bezwzględnie konieczna. Stanowią one jedne z najważniejszych ostoi różnorodności biologicznej w środowisku zurbanizowanym. Pole Mokotowskie (65 ha) jest jednym z większych parków miejskich Warszawy. Ze względu na jego dużą wartość przyrodniczą zostały tam przeprowadzone badania różnorodności biologicznej na przykładzie mrówek jako uznanej grupy wskaźnikowej owadów, coraz częściej używanej do oceny przyrodniczej jakości środowisk zantropogenizowanych i pomocnej w ustanawianiu środków ich ochrony. Na podstawie uzyskanych wyników uznano Pole Mokotowskie jako wart zachowania, cenny przyrodniczo miejski teren zieleni, proponując zarazem szereg modyfikacji w sposobie jego zagospodarowania celem wzmocnienia jego roli ekologicznej jako ostoi różnorodności biologicznej w obrębie Warszawy.

Słowa kluczowe: biowskaźniki, Formicidae, owady, różnorodność biologiczna, urban fauna, urban greenery

Abstract: Urbanization is associated with the strong transformation of natural habitats, thus the protection of city parks is absolutely required, as they are one of the most important refuges for biodiversity in an urban environment. Pole Mokotowskie (65 ha) is one of the biggest parks of Warsaw city with a high natural value. Therefore, research on the biodiversity was conducted there and ants were used as a bioindicator group. Ants are often use to assess the environmental quality of the anthropogenic environment and they serve to establish proper management procedures to protect biodiversity of parks. Our results clearly demonstrated that, park Pole Mokotowskie should be protected as it is very valuable natural green area of the city. We also proposed a number of modifications in management activities to increase the ecological role of this park as a refuge of biodiversity in Warsaw.

Keywords: bioindicators, Formicidae, insects, biodiversity, urban fauna, urban greenery

Zalecany sposób cytowania/Cite as: Trigos-Peral G., Witek M., Czechowski W., 2020, Mrówki Pola Mokotowskiego w Warszawie, Prace i Studia Geograficzne, 65.1, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, s. 73–82.

Wpłynęło: 12.05.2019
Zaakceptowano: 28.11.2019

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Bez kategorii and tagged , , , , , , , , , .