T. 65.1, s. 97-103

Wydział Rolnictwa i Biologii
Michalina ZOSICZ
Wydział Rolnictwa i Biologii

Zarys treści: Celem badań było oszacowanie różnorodności gatunkowej ssaków (za wyjątkiem drobnych gryzoni, ryjówek oraz nietoperzy) występujących w Parku Pole Mokotowskie w Warszawie. Badania terenowe prowadzono w latach 2016–2018, zebrane dane uzupełniono o informacje archiwalne. Zastosowano standardowe procedury oparte na obserwacjach bezpośrednich zwierząt oraz ich tropów i innych śladów bytowania (odchody, kretowiska, nory, ślady żerowania). Na badanym terenie lub na obszarach do niego przyległych, wykazano obecność 6 gatunków ssaków: lisa Vulpes vulpes, kuny domowej Martes foina, kreta Talpa europaea, wiewiórki Sciurus vulgaris, jeża Erinaceus sp., zająca szaraka Lepus europaeus. Biorąc pod uwagę położenie parku w centrum miasta, jego mało naturalny charakter oraz dużą penetrację przez ludzi i psy, można stwierdzić, że teriofauna parku jest stosunkowo bogata.

Słowa kluczowe: park miejski, bogactwo gatunkowe, tropienia na śniegu, obserwacje bezpośrednie

Abstract: The aim of the study was to assess species diversity of mammals (other than small rodents) which inhabit Pole Mokotowskie Park in Warsaw. Field study was done in the years 2016–2018, supplemented with the archival data. Standard procedures based on direct observations, snow tracking and detection of any signs of animals (i.e. scats, molehills, dens, feeding signs). In the area under study, or in its close vicinity, six mammal species were registered: red fox Vulpes vulpes, stone marten Martes foina, European mole Talpa europaea, red squirrel Sciurus vulgaris, hedgehog Erinaceus sp., brown hare Lepus europaeus. Bearing in mind that a park is located in the city centre, its quite unnatural character, and high penetration by people and dogs, it can be said that mammal fauna of the park is relatively rich.

Keywords: urban park, species richness,snow tracking, direct observations

Zalecany sposób cytowania/Cite as: Krauze-Gryz D., Gryz J., Wrotek N., Zosicz M., 2020, Występowanie wybranych gatunków ssaków na terenie parku Pole Mokotowskie w Warszawie, Prace i Studia Geograficzne, 65.1, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 97-103

Wpłynęło: 13.05.2019
Zaakceptowano: 11.01.2020

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in GRYZ Jakub, Krauze-Gryz Dagny, Tom 65 zeszyt 1, WROTEK Natalia, ZOSICZ Michalina and tagged , , , , , , , , .