T. 65.1, s. 91-96

Filip GABARKIEWICZ
Amelia GAZECKA
Wydział Biologii

Zarys treści: Praca prezentuje wyniki wstępnych badań fauny stawonogów epigeicznych, stwierdzonych na terenie Pola Mokotowskiego w Warszawie w 2016 r. w trakcie badań prowadzonych z użyciem pułapek ziemnych. Wykonano ogólne oznaczenie wszystkich grup fauny bezkręgowców naziemnych (sześcionogi, pajęczaki, skorupiaki, wije), z których najbardziej różnorodny okazał się rząd chrząszczy. W jego ramach stwierdzono przedstawicieli 21 rodzin, z których szczegółowej analizie poddano rodziny biegaczowatych i ryjkowcowatych (sensu lato) – odpowiednio 22 i 17 gatunków.

Słowa kluczowe: Pole Mokotowskie, parki miejskie, stawonogi epigeiczne, chrząszcze, fauna miasta

Abstract: The material contains basic research data of studies of epigeic arthropod fauna of Pole Mokotowskie in Warsaw, conducted in 2016 using pitfall traps. Basic identification of all groups of the studied fauna was made (hexapods, arachnids, crustaceans, myriapods), of which the most diverse was the order of beetles. Herein, members of 21 families were found, and the detailed analysis was performed for families of ground beetles and weevils (sensu lato) – 22 and 17 species, respectively.

Keywords: Pole Mokotowskie, urban parks, epigeic arthropods, beetles, urban fauna

Zalecany sposób cytowania/Cite as: Tykarski P., Dziedzioch M., Gabarkiewicz F., Gazecka A., 2020, Stawonogi naziemne w parku Pole Mokotowskie w Warszawie – dane wstępne, Prace i Studia Geograficzne, 65.1, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 91–96.

Wpłynęło: 10.05.2019
Zaakceptowano: 24.12.2019

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in DZIEDZIOCH Marta, GABARKIEWICZ Filip, GAZECKA Amelia, Tom 65 zeszyt 1, TYKARSKI Piotr and tagged , , , , , , , , .