T. 65.2, s. 11-20

Geography in the University of Warsaw after World War II on the basis of materials provided by Professor Jerzy Kondracki

Andrzej RICHLING
Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
e-mail: a.richling@uw.edu.pl
ORCID: 0000-0002-5957-2690

Zarys treści: Pomyślny rozwój geografii na Uniwersytecie Warszawskim przerwała II wojna światowa i okupacja hitlerowska. Zniszczeniu uległy nie tylko pomieszczenia zajmowane przez geografię przed wojną, ale także meble i instrumenty badawcze. Rozproszony i w części zniszczony został również księgozbiór. Kierownik Zakładu Geograficznego prof. Stanisław Lencewicz zginął w Warszawie w 1944 roku, a kierownik
Zakładu Antropogeografii prof. Bogdan Zaborski po wojnie pozostał za granicą i przysłużył się do rozwoju geografii kanadyjskiej. W tej sytuacji uruchomienie zakładów geograficznych po wojnie trudno uznać tylko za kontynuację wcześniejszej działalności. Miało ono wyraźnie charakter „drugiego początku”. W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia związane z reaktywacją obu zakładów, utworzeniem Instytutu Geograficznego Uniwersytetu Warszawskiego i początkami jego działalności po wojnie.

Słowa kluczowe: geografia, Uniwersytet Warszawski, okres powojenny

Abstract: The successful development of geography at the University of Warsaw was interrupted by World War II and the Nazi occupation. Not only the rooms occupied by geography before the war but also furniture and research instruments were destroyed. The book collection was dispersed and partly destroyed. Head of the Geographical Department prof. Stanisław Lencewicz was killed in Warsaw in 1944, and the head of the
Department of Anthropogeography prof. Bogdan Zaborski remained abroad after the war and contributed to the development of Canadian geography. In this situation, the re-launch of geography after the war can hardly be regarded as a continuation of previous activities. It clearly had the character of a “second beginning”. The article presents selected issues related to the reactivation of both geographical departments, the establishment of the Geographical Institute of the University of Warsaw and the beginnings of its activities after World War II.

Key words: geography, University of Warsaw, post-war period

Zalecany sposób cytowania / Cite as: Richling A., 2020, Geografia w Uniwersytecie Warszawskim po II wojnie światowej na podstawie materiałów udostępnionych przez Profesora Jerzego Kondrackiego, Prace i Studia Geograficzne, 65.2, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 11–20.

Wpłynęło: 04.09.2019
Zaakceptowano: 18.03.2020

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Artykuły, RICHLING Andrzej, Tom 65 zeszyt 2 and tagged , , , , .