T. 65.3, s. 19-27

Rozważania o formie miasta w kontekście procesów demolowania i rewitalizacji

Reflections on the urban form in the context of demolition and urban regeneration

Sylwia KACZMAREK
Uniwersytet Łódzki
Wydział Nauk Geograficznych
e-mail: sylwia.kaczmarek@geo.uni.lodz.pl
ORCID: 0000-0001-7737-4455

Zarys treści: W pracy przedstawiono rozważania dotyczące zakresu pojęcia forma miasta oraz jego odniesienia do dwóch procesów: demolowania i rewitalizacji. Zidentyfikowano istnienie wielu rodzajów powiązań (strukturalnych i funkcjonalnych) występujących pomiędzy formą miasta a demolowaniem i rewitalizacją traktowanymi jako wielowymiarowe transformacje, których celem jest poprawa jakości życia mieszkańców i stabilizacja komfortu użytkowania przestrzeni.

Słowa kluczowe: forma miasta, rewitalizacja, demolowanie

Abstract: The paper presents reflections pertaining to the concept of the urban form and its reference processes of demolition and urban regeneration. The research allows to identify several types of relationships (both structural and functional) existing between the urban form and demolition and urban regeneration treated as multidimensional transformations, which aim to improve the quality of life of residents and stabilize the comfort of the use of urban areas.

Key words: urban form, urban regeneration, demolition

Zalecany sposób cytowania / Cite as: Kaczmarek S., 2020, Rozważania o formie miasta w kontekście procesów demolowania i rewitalizacji, Prace i Studia Geograficzne, 65.3, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 19-27

Wpłynęło: 04.12.2019
Zaakceptowano: 24.03.2020

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in KACZMAREK Sylwia, Tom 65 zeszyt 3 and tagged , , , , , .