T. 65.3, s. 29-37

Towards increasing fragmentation and segregation of urban space in Latin American cities

Mirosława CZERNY
Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
e-mail: mczerny@uw.edu.pl
ORCID: 0000-0002-8216-9912

Zarys treści: Miasta XXI wieku charakteryzują daleko posunięte podziały funkcjonalno-przestrzenne i społeczne. Złożone z fragmentów o różnej fizjonomii, funkcjach, strukturze społecznej coraz większe miasta nie stanowią już zintegrowanej, silnie powiązanej tkanki, lecz skupisko „wysp” w przestrzeni zurbanizowanej. Procesy urbanizacji i metropolizacji (w przypadku miast dużych), których wpływ w największym stopniu prowadzi do zróżnicowania struktury przestrzennej miasta, to przede wszystkim: eksplozja, separacja, secesja – wynikające z pogłębiania się nierówności społecznych, wzrostu ubóstwa i gwałtownej pauperyzacji klas średnich. Miasta latynoamerykańskie bez wątpienia podlegają procesom gwałtownych przeobrażeń i modernizacji. Ich obraz to patchwork lub mozaika artefaktów. Celem artykułu jest włączenie się do dyskusji na temat procesów fragmentacji oraz sformułowanie hipotez dotyczących głównych przyczyn dynamizujących te procesy.

Słowa kluczowe: fragmentacja miejska, struktura funkcjonalno-przestrzenna miasta, segregacja społeczno-przestrzenna, Ameryka Łacińska

Abstract: Cities of the 21st century are characterized by far-reaching socio-functional divisions. Composed of fragments of different physiognomy, functions, social structure, ever larger cities does not constitute an integrated, strongly interconnected tissue, but a cluster of “islands” in urbanized space. Urbanisation and metropolitanisation processes (in the case of large cities), which have greatest impact on the diversification of the urban space, include primarily: explosion, separation, secession – resulting from the deepening of social inequalities, increased poverty and rapid pauperization of the middle class. Latin American cities are undoubtedly undergoing processes of rapid transformation and modernization. Their picture is a patchwork or a mosaic of artifacts. The aim of the article is to join the discussion on the subject of fragmentation processes and the formulation of hypotheses on the main causes of these dynamics processes.

Key words: urban fragmentation, socio-functional structure of the city, pattern of social segregation, Latin America

Zalecany sposób cytowania / Cite as: Czerny M., 2020, Ku coraz większej fragmentacji i segregacji przestrzeni miast latynoamerykańskich, Prace i Studia Geograficzne, 65.3, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 29-37

Wpłynęło: 16.09.2019
Zaakceptowano: 08.04.2020

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in CZERNY Mirosława, Tom 65 zeszyt 3 and tagged , , , , , , , .