T. 65.3, s. 93-101

Pies w wielkim mieście… czyli o geograficznych badaniach nad zwierzętami

The dog in the big city… or geographical research on animals

Sylwia DUDEK-MAŃKOWSKA
Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
e-mail: s.mankowska@uw.edu.pl
ORCID: 0000-0002-7844-8644

Zarys treści: Zwierzęta znajdują się w kręgu zainteresowań geografów od stuleci, jednak zmianie ulegał sposób myślenia o zwierzęciu. Celem opracowania jest przedstawienie zmian w podejściu do relacji „człowiek–zwierzę” w badaniach geograficznych w różnych okresach. Omówiono trzy fazy w rozwoju geografii zwierząt oraz miejsce geografii zwierząt w studiach nad zwierzętami.

Słowa kluczowe: geografia zwierząt, studia nad zwierzętami, studia nad relacjami ludzko-zwierzęcymi

Abstract: Animals have been in the sphere of the interest of geographers for centuries, but the way of thinking about the animal has changed. The aim of the study is to present changes in the approach to the “human-animal” relationship in geographical research at various times. Three waves in the development of animal geography and the place of animal geography in animal studies were discussed.

Key words: animal geography, animal studies, human-animal studies

Zalecany sposób cytowania / Cite as: Dudek-Mańkowska S., 2020, Pies w wielkim mieście… czyli o geograficznych badaniach nad zwierzętami, Prace i Studia Geograficzne, 65.3, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 93-101

Wpłynęło: 23.03.2020
Zaakceptowano: 29.04.2020

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in DUDEK-MAŃKOWSKA Sylwia, Tom 65 zeszyt 3 and tagged , , , , , .