T. 65.3, s. 103-113

Różne oblicza suburbanizacji. Od przedmieść w cieniu miasta do post-suburbiów

Different faces of suburbanization. From suburbs as city shadows to post-suburbs

Tomasz KACZMAREK
Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej
i Gospodarki Przestrzennej
e-mail: tomkac@amu.edu.pl
ORCID: 0000-0001-5177-9374

Zarys treści: Artykuł odwołuje się do inspirującej publikacji A. Lisowskiego sprzed 15 lat, pt. Janusowe oblicze suburbanizacji (2005). Podjęto w nim kontynuację dyskursu na temat suburbanizacji jako dynamicznego procesu, nieustannie kształtującego lokalne i regionalne systemy osadnicze, szczególnie dużych miast. Podejmuje się próbę kolejnego spojrzenia na ewolucję (periodyzację) procesu suburbanizacji i relacje miasta centralnego i strefy podmiejskiej. Główny akcent położono na nowe tendencje rozwoju stref podmiejskich, określanych wspólnym pojęciem post-suburbanizacja. Analizie poddano cechy tradycyjnych suburbiów jako „produktów” miasta oraz post-suburbiów jako „wytworów” globalizacji. Artykuł kończą pytania badawcze związane z obecnymi trendami suburbanizacji, obserwowanymi przede wszystkim w krajach zachodnich.

Słowa kluczowe: suburbanizacja, cień miasta, relacje miasto-przedmieścia, post-suburbanizacja

Abstract: The article refers to an inspiring work of A. Lisowski published 15 years ago, entitled The Janus face of suburbanization (2005). It continued the discourse on suburbanization as a dynamic process, constantly shaping local and regional settlement systems, especially of large cities. An attempt is made to take another look at the evolution (periodization) of the suburbanization process and the relationship of the central city and the suburban area. The main emphasis was placed on new trends in the development of suburban areas, defined by the common concept of post-suburbanization. The features of traditional suburbs as city products and post-suburbs as products of globalization were analyzed. The article ends with research questions related to current suburbanization trends observed mainly in Western countries.

Key words: suburbanization, city shadow, city-suburb relations, post-suburbanization

Zalecany sposób cytowania / Cite as: Kaczmarek T., 2020, Różne oblicza suburbanizacji. Od przedmieść w cieniu miasta do post-suburbiów, Prace i Studia Geograficzne, 65.3, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 103 –113.

Wpłynęło: 12.11.2019
Zaakceptowano: 29.03.2020

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Bez kategorii, KACZMAREK Tomasz and tagged , , , , , , , .