T. 65.3, s. 115-124

Utility value of suburban public spaces – new methodological approach

Wartość użytkowa podmiejskich przestrzeni publicznych – nowe podejście metodologiczne

Dorota MANTEY
Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
e-mail: d.mantey@uw.edu.pl
ORCID: 0000-0001-5653-4077

Abstract: The aim of the article is to indicate suburban recreational spaces with the highest utility value by introducing a new tool and a method to measure space activity, which is an indicator of the so-called good public space. The new method is based on behavioural mapping, which was tested in selected Warsaw suburbs. The study proved that the potential of suburbs in stimulating local social life, measured by the utility value of recreational spaces, is generally low. The research confirmed the role of location in creating community-friendly public spaces and a greater distance in interpersonal relationships among suburbanites than city inhabitants.

Key words: public space, utility value of space, suburbs, behavioural mapping

Zarys treści: Celem artykułu jest identyfikacja podmiejskich przestrzeni rekreacyjnych o najwyższej wartości użytkowej poprzez zastosowanie nowego narzędzia i metody pomiaru żywotności przestrzeni, która jest wyznacznikiem tzw. dobrej przestrzeni publicznej. Nowa metoda oparta jest na mapowaniu behawioralnym, które zostało przetestowane w wybranych suburbiach Warszawy. Badanie wykazało, że potencjał przedmieść w stymulowaniu lokalnego życia społecznego, mierzony wartością użytkową przestrzeni rekreacyjnych, jest ogólnie niski. Potwierdziła się rola lokalizacji w tworzeniu pro-społecznych przestrzeni publicznych i większy dystans w relacjach międzyludzkich wśród mieszkańców suburbiów w porównaniu z mieszkańcami miast.

Słowa kluczowe: przestrzeń publiczna, wartość użytkowa przestrzeni, suburbia, mapowanie behawioralne

Zalecany sposób cytowania / Cite as: Mantey D., 2020, Utility value of suburban public spaces – new methodological approach, Prace i Studia Geograficzne, 65.3, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 115-124

Wpłynęło: 07.10.2019
Zaakceptowano: 27.03.2020

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in MANTEY Dorota, Tom 65 zeszyt 3 and tagged , , , , , , , .