T. 65.3, s. 149-164

Chronos, kairos i choros. Dyskretne echo przestrzenne rachub czasowych

Chronos, kairos and choros. The discreet spatial echo of time calculations

Mikołaj MADUROWICZ
Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
e-mail: m.madurowicz@uw.edu.pl
ORCID: 0000-0002-9234-8930

Zarys treści: Tak jak sam czas ściśle splata się z przestrzenią, tak też myślowe i praktyczne artykulacje czasu stanowią bliski kontekst dla intelektualnego dyskursu przestrzennego. W rozważaniach zarysowano tradycyjne rozumienie geograficzne chorologii oraz ogólne pojmowanie chronologii; następnie przedstawiono rachuby czasowe w wybranych kręgach cywilizacyjno-kulturowych (afrykańskim, indyjskim, andyjskim, chińskim, greckim, japońskim, islamskim); przybliżono też koncepcję czasowości R. Ingardena (w tym czasu konkretnego) oraz K. Pomiana (chronometrię, chronologię, chronografię i chronozofię). Zwieńczeniem opracowania jest propozycja roboczej wykładni chorometrii, chorologii, chorografii i chorozofii w kontekście zurbanizowanym oraz identyfikacja topografii miejskiej przestrzeni czasu (topochronometrii, topochronologii, topochronografii i topochronozofii).

Słowa kluczowe: czas, przestrzeń, chronologia, chronometria, chronografia, chronozofia, geografia

Abstract: Just as time itself closely intertwines with space, so do mental and practical articulations of time constitute close context for intellectual spatial discourse. The considerations herein firstly outline the traditional geographical understanding of chorology as well as general comprehension of chronology. Secondly, calculations of time in selected civilizations and cultures are presented (African, Indian, Andean, Chinese, Greek, Japanese, Islamic). Thirdly, the concepts of temporality by R. Ingarden (including the idea of real time) and by K. Pomian (chronometry, chronology, chronography, chronosophy) are introduced. The final point of the study includes the proposal of working interpretation of chorometry, chorology, chorography and chorosophy in the urban contest, and the indicative identification of urban space of time (topochronometry, topochronology, topochronography, topochronosophy).

Key words: time, space, chronology, chronometry, chronography, chronosophy, geography

Zalecany sposób cytowania / Cite as: Madurowicz M., 2020, Chronos, kairos i choros. Dyskretne echo przestrzenne rachub czasowych, Prace i Studia Geograficzne, 65.3, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 149-164

Wpłynęło: 21.08.2019
Zaakceptowano: 15.03.2020

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in MADUROWICZ Mikołaj, Tom 65 zeszyt 3 and tagged , , , , , , , , , , , , , .