T. 65.4, s. 37–62

Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
e-mail: krzysztofgorny@uw.edu.pl
ORCID: 0000-0002-8088-3389

Zarys treści: Artykuł podejmuje kwestię umiejscowienia rolnictwa miejskiego w strukturze przestrzennej wybranych 11 afrykańskich stolic położonych na południe od Sahary. Badania oparto o analizę zobrazowań satelitarnych i lotniczych oraz obserwacje terenowe przeprowadzone w dwóch z wybranych miast – Kigali w 2019 roku oraz Bissau w 2020 roku. Wyniki badań pokazują, że rolnictwo obecne w analizowanych miastach
wykazuje podobne cechy przestrzenne. We wszystkich przypadkach uprawy mają układ klinowy lub wstęgowy i zajmują doliny rzek oraz ich zbocza w zależności od panujących w nich warunków wodnych. Rolnictwo wkracza na tereny, gdzie zabudowa jest niemożliwa lub bardzo ograniczona. Wnioski te mają charakter uniwersalny, wykraczający poza strefy klimatyczne, glebowe oraz deniwelację terenu.

Słowa kluczowe: rolnictwo miejskie, rozwój zrównoważony, geografia miast, Kigali, Bissau

Abstract: The article addresses the issue of location of urban agriculture in the spatial structure of selected 11 African capital cities located south of the Sahara. The research was based on the analysis of satellite and aerial imagery and fieldwork conducted in two of the cities selected – Kigali in 2019 and Bissau in 2020. The considerations undertaken show that agriculture present in cities analyzed has similar spatial features. In all of the cases, urban agriculture has a wedge or ribbon-shaped arrangement and occupies river valleys and their slopes, depending on water conditions. It enters areas where construction is impossible or very limited. These conclusions are universal, going beyond the climatic and soil zones as well as the ground surface relief.

Keywords: urban agriculture, sustainable development, urban geography, Kigali, Bissau

Zalecany sposób cytowania / Cite as: Górna A., Górny K., 2020, Rolnictwo miejskie w miastach Afryki Subsaharyjskiej – ujęcie przestrzenne, Prace i Studia Geograficzne, 65.4, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 37–62.

Wpłynęło: 26.04.2020
Zaakceptowano: 14.07.2020

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Artykuły, GÓRNA Ada, GÓRNY Krzysztof, Tom 65 zeszyt 4 and tagged , , , , , , , .