T. 63.2, s. 7-20

Usefulness of GPR surveys for identification of internal features of Vistula River deposits in Natura 2000 areas

Anna LEJZEROWICZ
Wydział Inżynierii Lądowej
e-mail: a.lejzerowicz@il.pw.edu.pl
Sebastian KOWALCZYK
Wydział Geologii
e-mail: s.kowalczyk@uw.edu.pl

Zarys treści: W artykule przedstawiono rezultaty pomiarów georadarowych – GPR (ang. Ground Penetrating Ra-dar) wykonanych na obszarach Natura 2000 w okolicy Warszawy. Badania zostały wykonane na dwóch obszarach badawczych: pierwszy był zlokalizowany na tarasie zalewowym rzeki Wisły natomiast drugi na tarasie nadzalewowym w obrębie torfowiska. Do badań georadarowych wykorzystano anteny o częstotliwości 250 oraz 500 MHz. W efekcie przeprowadzonych badań została zobrazowana budowa wewnętrzna tarasów rzecznych oraz odwzorowany relief starego koryta na obszarze, gdzie jest ono przykryte torfami. Przedstawione wyniki badań potwierdzają, że nieinwazyjna metoda, jaką są pomiary GPR, jest użyteczna w interpretacji architektury wewnętrznej piaszczys-tych osadów rzeki roztokowej.

Słowa kluczowe: metoda georadarowa (GPR), facje radarowe, rzeka roztokowa, osady rzeczne, Wisła, badania na obszarach Natura 2000

Abstract: The paper presents the results of Ground Penetrating Radar (GPR) measurements carried out in Natura 2000 areas near Warsaw. The research was carried out in two research areas: the first was located on the Vistula River flood terrace and the second on the lower upper terrace within the peatland. The antennas with frequency 250 and 500 MHz were used for GPR investigations. As a result of the conducted research, the internal architecture of river terraces has been illustrated and the relief of the old riverbed is depicted in the area where it is covered by peats. The presented research results confirm that the non-invasive method, such as GPR measurements, is useful in the interpretation of the internal architecture of sandy braided river deposits.

Key words: Ground Penetrating Radar (GPR), radar facies, braided river, fluvial deposits, Vistula River, research in Natura 2000 areas

Zalecany sposób cytowania: Lejzerowicz A, Kowalczyk S., 2018, Użyteczność badań GPR do identyfikacji cech wewnętrznych osadów rzeki Wisły na obszarach NATURA 2000, Prace i Studia Geograficzne, 63.2, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu
Warszawskiego, Warszawa, 7-20.

Wpłynęło: 15.11.2017
Zaakceptowano: 18.02.2018

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Artykuły, Tom 63 zeszyt 2 and tagged , , , , , , , , , , , .