T. 63.2, s. 43-63

Dziedzictwo żydowskie Białegostoku i możliwości jego wykorzystania w turystyce

Jewish heritage of Białystok and the possibilities of its use in tourism

Katarzyna KAMLER
Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
e-mail: katarzynakamler@gmail.com

Zarys treści: Artykuł przedstawia możliwości wykorzystania białostockiego dziedzictwa żydowskiego w turystyce i został przygotowany głównie w oparciu o wyniki badań terenowych – inwentaryzacji, obserwacji własnych i dokumentacji fotograficznych. Żydowskie dziedzictwo ujawnia się głównie poprzez obecność w tkance miejskiej obiektów świeckich (41) i sakralnych (9), których rozmieszczenie pokazano na dwóch mapach. Ponadto wskazano szlaki turystyczne, na których można spotkać obiekty związane z narodem żydowskim. Obiekty stanowiące żydowskie dziedzictwo częściowo są zrewitalizowane i opatrzone tablicami informacyjnymi, a częściowo popadają w ruinę. Niektóre z nich zostały zaadaptowane do pełnienia nowych funkcji – muzeum, galerii handlowej czy budynku mieszkalnego. Dawna kultura żydowska jest także widoczna w działalności żydowskich organizacji, które mają siedzibę w Białymstoku (Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael czy Gmina Wyznaniowa Żydowska). W mieście jest organizowany jeden z najbardziej znanych festiwali żydowskich – „Zachor – Kolor i dźwięk”. Wydaje się, że w mieście może rozwijać się turystyka kulturowa, sentymentalna i festiwalowa.

Słowa kluczowe: dziedzictwo narodowe, turystyka kulturowa, Białystok, Żydzi

Abstract: The article presents the possibilities of using the Białystok Jewish heritage in tourism. Conclusions come from field studies – inventory, own observations and photographic documentation. The Jewish heritage is visible mainly through the presence in the urban tissue of secular (41) and sacred (9) objects, which are shown on two maps. In addition, there are tourist routes on which you can find objects related to the Jews. Some of the objects are revitalized and bear information boards but some of them are falling into disrepair. Some of them have been adapted to perform new functions – a museum, a shopping gallery or a residential building. The Jewish culture is also visible in the activities of Jewish organizations like Center for Civic Education Poland-Israel or the Jewish Religious Community. One of the most famous Jewish festivals is organized in the city – “Zachor – Color and Sound”. It seems that cultural, sentimental and festival tourism can develop in the city.

Key words: national heritage, cultural tourism, Białystok, Jews

Zalecany sposób cytowania: Kamler K., 2018, Dziedzictwo żydowskie Białegostoku i możliwości jego wykorzystania w turystyce, Prace i Studia Geograficzne, 63.2, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 43-.63

Wpłynęło:12.01.2018
Zaakceptowano:24.04.2018

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Tom 63 zeszyt 2 and tagged , , , , , , .