T. 63.2, s. 117-130

Multisensoryczność krajobrazu w przestrzeni turystycznej – kontekst badawczy

The landscape multi-sensory of tourism space – research context

Mateusz ROGOWSKI
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Katedra Turystyki i Rekreacji
e-mail: mateusz.rogowski@amu.edu.pl

Zarys treści: Krajobraz jest przedmiotem interdyscyplinarnych badań w zakresie turystyki. Celem artykułu jest prezentacja wstępnych założeń badawczych krajobrazu turystycznego w aspekcie multisensorycznym oraz zdefiniowania regionalnych cech decydujących o jego typologii i atrakcyjności. W dalszej kolejności utworzona typologia krajobrazu turystycznego zostanie zweryfikowana preferencjami turystów. Ostatecznie
typologia krajobrazu multisensorycznego będzie czynnikiem rozwoju dopasowanej oferty turystycznej.

Słowa kluczowe: krajobraz multisensoryczny, przestrzeń turystyczna, atrakcyjność turystyczna krajobrazu, percepcja krajobrazu

Abstract: The landscape is a subject of different interdisciplinary studies in a field of tourism. The aim of this paper is to present preliminary research assumptions of tourist landscape on multi-sensorical aspect and to define its regional features decisive on its typology and attractiveness. Subsequently, the tourist landscape typology will be verified by tourists preferences. Finally, the multi-sensorical landscape typology can play a role in development of appropriate tourist offer.

Key words: muti-sensory landscape, tourism space, tourist attractiveness of landscape, landscape perception

Zalecany sposób cytowania: Rogowski M., 2018, Multisensoryczność krajobrazu w przestrzeni turystycznej – kontekst badawczy, Prace i Studia Geograficzne, 63.2, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 117-130.

Wpłynęło: 07.03.2017
Zaakceptowano: 25.09.2018

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in ROGOWSKI Mateusz, Tom 63 zeszyt 2 and tagged , , , , , , , .