T. 63.1, s. 37-44

Doliny rzeczne – kłopot regionalizacji fizycznogeograficznej

River valleys – the trouble of the physico-geographical regionalization

Tomasz GRABOWSKI
e-mail: grabiec@uw.edu.pl
Andrzej HARASIUMIUK
Alina GERLÉE
Zakład Geoekologii

Zarys treści: W artykule poruszono zagadnienie specyficznej „roli” dolin rzecznych w regionalizacji fizycznogeograficznej. Przedstawiono przykłady trudności związanych z uwzględnieniem dolin rzecznych w jednostkach regionalnych wysokiej rangi. Zaprezentowano prawidłowości „zaniku” informacji o dolinach rzecznych wraz z przechodzeniem do wyższych poziomów regionalizacji.

Słowa kluczowe: regionalizacja, doliny rzeczne, podejście funkcjonalne, podejście strukturalne

Abstract: The article discusses the specific “role” of river valleys in physico-geographical regionalization. Examples of difficulties related to the inclusion of river valleys into high-ranking regional units are presented. The regularities of gradual “disappearance” of carthographic information about river valleys on maps, during the transition to higher levels of regionalization, were presented.

Keywords: regionalization, river valleys, functional view, structural view

Zalecany sposób cytowania: Grabowski T., Harasiumiuk A., Gerlée A., 2018, Doliny rzeczne – kłopot regionalizacji fizycznogeograficznej, Prace i Studia Geograficzne, 63.1, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 37-44.

Wpłynęło: 12.02.2018
Zaakceptowano: 02.03.2018

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Tom 63 zeszyt 1 and tagged , , , , , , , .