Powieść geograficzna – Dunaj Claudio Magrisa

Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Filologiczny
e-mail: elkononczuk@gmail.com
ORCID: 0000-0002-9544-6595

Zarys treści: Tematem artykułu jest dzieło Claudio Magrisa Dunaj, będące zapisem wędrówek od źródła do ujścia rzeki. Niniejsza interpretacja ma na celu dowieść konieczności włączenia w ramy geopoetyki refleksji genologicznej i potwierdzić tym samym tezę Franco Morettiego o nierozerwalnym związku między geografią a morfologią dzieła literackiego. W kontekście przestrzennej teorii gatunków literackich, proponuję odczytanie utworu Magrisa jako powieści geograficznej.

Słowa kluczowe: powieść geograficzna, gatunki przestrzenne, geopoetyka, Dunaj, Claudio Magris

Abstract: The subject of the article is the work of Claudio Margis Danube, which is a report of wandering from the source to the river mouth. This interpretation advocates for the need to include genetic reflection in the framework of geopoetics and thus confirm the thesis of Franco Moretti about the inseparable connection between geography and the morphology of a literary work. In the context of the spatial theory of literary genres, I suggest reading the work of Magris as a geographical novel.

Key words: geographical novel, spatial genres, geopoetics, Danube, Claudio Magris

Zalecany sposób cytowania / Cite as:  Konończuk E., 2019, Powieść geograficzna – Dunaj Claudio Magrisa, Prace i Studia Geograficzne, 64.4, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 43-51.

Wpłynęło: 16.07.2019
Zaakceptowano: 06.11.2019

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in KONOŃCZUK Elżbieta, Tom 64 zeszyt 4 and tagged , , , , , , , , .