Marzenia o zanikaniu: nomadyczne podmioty włoskiego pogranicza

Dreams about fading away: nomadic subjects of the Italian frontier

Natalia CHWAJA
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Instytut Neofilologii
e-mail: natalia.chwaja@up.krakow.pl
ORCID: 0000-0002-4330-5619

Zarys treści: Celem artykułu jest analiza figury „nomadycznego podmiotu” w twórczości Fulvia Tomizzy i Maura Covacicha, włoskojęzycznych pisarzy wywodzących się z terytorium północno-wschodniego pogranicza (Triest, półwysep Istria). Świadoma konstrukcja takiego podmiotu w wybranych dziełach tych autorów jest przejawem reakcji na konfliktogenny charakter opisywanych terytoriów i próbą konfrontacji z tożsamościowymi dylematami rodzącymi się w ich przestrzeni. W Nel chiaro della notte Tomizzy nomadyczne „ja” snuje oniryczną opowieść o zanikaniu i ostatecznym uwolnieniu, zaś u Covacicha (w jego rodzinnej sadze La città interiore) refleksja o „triesteńskiej nierozstrzygalności” ma wymiar terapeutyczny i pomaga odzyskać poczucie związku z terytorium.

Słowa kluczowe: podmioty nomadyczne, Fulvio Tomizza, Mauro Covacich, Triest, Istria

Abstract: The aim of the article is to analyse the figure of a „nomadic subject” in the works of Fulvio Tomizza and Mauro Covacich, Italian writers coming from the region of north-eastern frontier (Trieste, Istrian Peninsula). The choice of building such a subject, visible in several novels of those two authors can be interpreted as a symptom of reaction to the conflictual reality of the described area as well as an attempt of facing the identitary dilemmas generated by the frontier. As a result, Tomizza creates an oneiric tale of fading away that brings liberation, while Covacich (in his family saga La città interiore) shows some therapeutic effects of a „nomadic research”, thanks to which one regains the bond with the territory.

Key words: nomadic subjects, Fulvio Tomizza, Mauro Covacich, Trieste, Istria

Zalecany sposób cytowania / Cite as: Chwaja N., 2019, Marzenia o zanikaniu: nomadyczne podmioty włoskiego pogranicza, Prace i Studia Geograficzne, 64.4, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 91-100.

Wpłynęło: 24.07.2019
Zaakceptowano: 11.11.2019

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in CHWAJA Natalia, Tom 64 zeszyt 4 and tagged , , , , , , .