Kilka uwag do genealogii krajobrazu narodowego na przykładzie Krajobrazu Polski Jerzego Smoleńskiego oraz Ziemi polskiej w pieśni zredagowanej przez Jana Lorentowicza

A few remarks on the genealogy of the national landscape on the example of Jerzy Smoleński Landscape of Poland and Polish Land in poetry edited by Jan Lorentowicz

Elżbieta RYBICKA
Uniwersytet Jagielloński, Wydział Polonistyki
e-mail: elzbieta.rybicka@uj.edu.pl
ORCID: 0000-0002-7643-5647

Zarys treści: Artykuł dotyczy refleksji nad krajobrazem na początku XX wieku w polskiej geografii i literaturze. Koncentruje się na mechanizmach, narzędziach i celach dyskursywnego wytwarzania krajobrazu narodowego. Przedmiotem analizy jest Krajobraz Polski Jerzego Smoleńskiego oraz antologia Ziemia polska w pieśni zredagowana przez Jana Lorentowicza. Analizowane zjawiska wskazują na specyficzne reguły widzenia krajobrazu w literaturze, wykorzystujące polonizację, selekcję, idealizację i archaizację. Dowodzą ponadto, że krajobraz zarówno w dyskursie geograficznym, jak i literackim odgrywał istotną rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej.

Słowa kluczowe: krajobraz narodowy, historia literatury, geografia

Abstract: The article concerns reflection on the landscape at the beginning of the 20th century in Polish geography and literature. It focuses on mechanisms, tools and goals of discursive production of the national landscape. The subject of the analysis is Jerzy Smoleński’s Landscape of Poland and the anthology Polish land in the poetry edited by Jan Lorentowicz. The analyzed phenomena point to specific rules of landscape view in literature, using polonization, selection, idealization and archaization. They also prove that the landscape in both geographical and literary discourses played an important role in shaping national identity.

Key words: national landscape, history of literature, geography

Zalecany sposób cytowania / Cite as: Rybicka E., 2019, Kilka uwag do genealogii krajobrazu narodowego na przykładzie Krajobrazu Polski Jerzego Smoleńskiego oraz Ziemi polskiej w pieśni zredagowanej przez Jana Lorentowicza, Prace i Studia Geograficzne, 64.4, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 111-122.

Wpłynęło: 14.07.2019
Zaakceptowano: 02.01.2020

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in RYBICKA Elżbieta, Tom 64 zeszyt 4 and tagged , , , , , .