Tourism landscape on Saint Vincent and the Grenadines as a part of cultural landscape

Katarzyna PODHORODECKA
Uniwersytet Warszawski, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
e-mail: kpodhorodecka@uw.edu.pl

Zarys treści: Turystyka w Regionie Karaibskim w latach 2005–2016 rozwijała się bardzo dynamicznie, o czym świadczy zarejestrowany wzrost liczby przyjazdów turystów zagranicznych o 34% w tym regionie. Natomiast Saint Vincent i Grenadyny zanotowały spadek w liczbie przyjazdów cudzoziemców w analogicznym okresie wynoszący 11,3%. Wyspy te skupiały od 1% do 2% ruchu turystycznego małych obszarów wyspiarskich tego regionu. Celem artykułu była identyfikacja poszczególnych elementów krajobrazu turystycznego, które występują na Saint Vincent i Grenadynach oraz uzyskanie odpowiedzi na pytania: czy tutejsza turystyka wykorzystuje potencjał kulturowy do rozwoju produktu turystycznego?

Słowa kluczowe: Saint Vincent i Grenadyny, krajobraz turystyczny, krajobraz kulturowy, turystyka kulturowa

Abstract: The tourism in the Caribbean Region in 2005–2016 was growing rapidly, 34% growth in foreign tourists’ arrivals were recorded. However, Saint Vincent and the Grenadines recorded a decrease in foreign tourists’ arrivals by 11,3% in the same period. Those islands are responsible for 1–2% of tourist movement to small islands of this region. The aim of the article was to indicate the particular elements of tourism infrastructure in the landscape as a part of the cultural landscape on Saint Vincent and the Grenadines. The detailed aim was to answer the question whether the tourism industry uses the cultural potential of Saint Vincent and the Grenadines.

Key words: Saint Vincent and the Grenadines, tourism landscape, cultural landscape, culture tourism

Zalecany sposób cytowania/ Cite as: Podhorodecka K., 2019, Krajobraz turystyczny na Saint Vincent i Grenadynach jako element krajobrazu kulturowego, Prace i Studia Geograficzne, 64.3, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 23-36.

Wpłynęło: 04.02.2019
Zaakceptowano: 24.05.2019

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in PODHORODECKA Katarzyna, Tom 64 zeszyt 3 and tagged , , , , , , , .