The assessment of rate and directions overgrowing lakes using a normalized differential NDVI vegetation index an example of Gardno Lake

Artur MŁODZIK
e-mail: arturro19@onet.pl
Kamil MIRONIK
e-mail: mirkamil@vp.pl
Roman CIEŚLIŃSKI
e-mail: georc@univ.gda.pl

Zarys treści: Rozwój roślinności wodnej w strefie litoralnej, znacząco zmienia charakter bezpośredniego otoczenia misy jeziornej. Jednakże, na proces zanikania wpływ ma nie tylko bujna sukcesja roślinności wodnej ale także dostawa materiału dennego, wprowadzanego przez cieki zasilające. Celem pracy jest oszacowanie tempa i wielkości zarastania zbiorników przymorskich na przykładzie jeziora Gardno, w oparciu o znormalizowany indeks wegetacji NDVI. W ocenie zachodzących zmian, postępujących w poszczególnych sezonach letnich w obrębie niecki jeziornej, posłużono się dokładną analizą na podstawie zdjęć satelitarnych wykonywanych dla lat 2000-2014. Główną intencją autorów, było opracowanie odpowiedniej metody pozwalającej określić zasięg ekspansji roślinności wodnej w jeziorze. Wstępne wyniki, zestawiono z wartościami średnich miesięcznych temperatur powietrza oraz średnich miesięcznych sum opadów atmosferycznych pochodzących z bazy danych EarthExplorer na stacji zlokalizowanej w Łebie. Następnie, wykonano szczegółową analizę mającą na celu wykazanie zależności między efektywnym zarastaniem a oddziaływaniem lokalnych warunków meteorologicznych, takich jak temperatura powietrza czy warunki pluwialne. Zaobserwowane zmiany stale powiększającej się strefy litoralnej, pozwalają przypuszczać o postępującym procesie zanikania jeziora Gardno. Oszacowano, iż w ciągu roku roślinność porastająca brzegi jeziora Gardno, ulega zwiększeniu o około 0,5 ha, jednakże przyrost charakteryzuje się, raz większym raz mniejszym stopniem podczas każdego sezonu wegetacyjnego.

Słowa kluczowe: zarastanie, indeks NDVI, wegetacja, bufor, ekspansja

Abstract: The development of aquatic vegetation in the littoral zone significantly change the nature of the immediate surroundings of the lake basin. However, the process of disappearance is affected not only by the lush succession of water vegetation, but also by the supply of bottom material, introduced by watercourses. The aim of the study is estimate the rate of overgrowth coastal reservoirs on example of Gardno lake, based on the normalized differential NDVI vegetation index. The assessment of the changes, taking place in the individual summer seasons within the lake basin, a thorough analysis based on satellite imagery performed for 2000-2014. The main aim, was to develop an appropriate method to determine the extent of expansion of water vegetation on the example of a selected lake. Preliminary results, compiled with monthly average air temperatures and monthly mean precipitation totals, performed relationships between effective overgrowth and local meteorological conditions. The observed changes, in the ever-growing littoral zone allow, us to suppose that the Gardno lake was going to disappear.

Key words: overgrowth, NDVI index, vegetation, buffer, expansion

Zalecany sposób cytowania/ Cite as: Młodzik A., Mironik K., Cieśliński R., 2019, Ocena tempa i kierunków zarastania jezior przy wykorzystaniu znormalizowanego różnicowego wskaźnika wegetacji NDVI na przykładzie jeziora Gardno, Prace i Studia Geograficzne, 64.3, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 145-160.

Wpłynęło: 18.07.2017
Zaakceptowano: 11.12.2019

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in CIEŚLIŃSKI Roman, MIRONIK Kamil, MŁODZIK Artur, Tom 64 zeszyt 3 and tagged , , , , , , , , , , , , .