Analiza funkcji turystycznej wybranych miejscowości nad jeziorem Jeziorak

Analysis of a tourist function in towns and villages on the lakeshore of Lake Jeziorak

Grażyna FURGAŁA-SELEZNIOW
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Wydział Nauk o Środowisku, Katedra Turystyki, Rekreacji i Ekologii
e-mail: graszka@uwm.edu.pl
Małgorzata JANKUN
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Wydział Nauk o Środowisku, Katedra Ichtiologii
Anna HAKUĆ-BŁAŻOWSKA

Zarys treści: Turystyka jeziorna ma znaczący wpływ na rozwój obszarów wiejskich na terenach pojeziernych. Jeziorak, położony na Pojezierzu Iławskim, jako jedno z największych i jednocześnie najdłuższe jezioro w Polsce, jest atrakcyjny turystycznie. Z tego względu miejscowości leżące wokół zbiornika mają istotne znaczenie dla ruchu turystycznego. Celem pracy było określenie funkcji turystycznej wybranych miejscowości nad jeziorem Jeziorak. Analizie poddano siedem wsi i jedno miasto (Iława). Przeprowadzono inwentaryzację bazy noclegowej i towarzyszącej w poszczególnych miejscowościach, obliczono wskaźniki rozwoju funkcji turystycznej, określono rolę funkcji turystycznej w strukturze funkcjonalnej miejscowości. Wskaźniki rozwoju funkcji turystycznej pokazują, że dla pięciu wsi funkcja turystyczna jest podstawową lub jedną z głównych w ich strukturze funkcjonalnej. Pod względem przestrzennego wyposażenia w bazę noclegową we wszystkich miejscowościach funkcja turystyczna jest podstawową lub jedną z głównych.

Abstract: Lake tourism has a significant impact on the development of rural areas in the lakelands. The aim of the study was to determine the tourist function of the eight localities around Lake Jeziorak, one of the largest and the longest lakes in Poland. An inventory of accommodation and accompanying base in particular localities was made. The indicators of tourist function development were calculated. The role of tourist function in the functional structure of the town Iława and the nearby villages was determined. Tourism development indicators show that for five villages the tourist function is basic or one of the main in their functional structure. In terms of spatial equipment in the accommodation facilities the tourist function is basic or one of the main in all destinations.

Słowa kluczowe: funkcja turystyczna, turystyka jeziorna, walory przyrodnicze, baza noclegowa, baza towarzysząca

Key words: tourist function, lake tourism, natural tourism resources, accommodation base, additional infrastructure

Zalecany sposób cytowania/ Cite as: Furgała-Selezniow G., Jankun M., Hakuć-Błażowska A.., 2019, Analiza funkcji turystycznej wybranych miejscowości nad jeziorem Jeziorak, Prace i Studia Geograficzne, 64.2, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 35-47.

Wpłynęło: 16.08.2018
Zaakceptowano: 15.02.2019

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in FURGAŁA-SELEZNIOW Grażyna, HAKUĆ-BŁAŻOWSKA Anna, JANKUN Małgorzata, Tom 64 zeszyt 2 and tagged , , , , , , , , , , , .