Problemy morfogenezy glacjalnej Niziny Północnopodlaskiej

Problems of glacial morphogenesis of North Podlasie Lowlands

Henryk BANASZUK
Politechnika Białostocka, Katedra Ochrony i Kształtowania Środowiska

Zarys treści: Nizina Północnopodlaska jest położona w strefie staroglacjalnych równin peryglacjalnych. W ostatnim dwudziestoleciu pojawiły się poglądy, że na Nizinę wkroczył lądolód stadiału świecia zlodowacenia wisły. Według autora niniejszego artykułu, lądolód ten zajął całą środkową część Niziny aż do wyżej wznoszących się wysoczyzn w okolicach Milejczyc i Kleszczel. Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań geologiczno-geomorfologicznych w powiązaniu z datowaniami osadów polodowcowych metodą TL potwierdzającymi ten pogląd. W dyskusji nawiązano do innych poglądów na wiek i zasięg ostatniego zlodowacenia w tym regionie.

Słowa kluczowe: Nizina Północnopodlaska, granica zlodowacenia wisły, poglądy, przyczyny niezgodności

Abstract: The North Podlasie Lowland is located in a zone of periglacial lowlands, traditionally interpreted as oldglacial landscape. However, in recent decades opinions emerged that this area was covered by an ice sheet during Świecie Stadial of the Vistulian glaciation. According to the author of this article, the Vistulian ice sheet covered the whole central part of the Lowland and reached as far south as highlands of Milejczyce and Kleszczele. The aim of the article is to present results of geological and geomorphological research related to the TL dating of glacial sediments supporting this notion. The article includes a discussion with results of other studies on the age and range of the last glaciation in this region.

Key words: North Podlasie Lowland, limit of the Vistulian glaciation, opinions and causes of disagreement

Zalecany sposób cytowania/ Cite as: Banaszuk H., 2019, Problemy morfogenezy glacjalnej Niziny Północnopodlaskiej, Prace i Studia Geograficzne, 64.1, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 89-112.

Wpłynęło: 12.01.2018
Zaakceptowano: 10.05.2018

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Tom 64 zeszyt 1 and tagged , , , , , , , , .