The efficiency of revitalization and the involvement of residents – an example of Ostrów Mazowiecka Town

Paweł PECURA
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
e-mail: pawel.pecura@gmail.com

Zarys treści: Od 2015 roku obowiązuje w Polsce ustawa o rewitalizacji, dzięki której gminy otrzymały szereg narzędzi do prowadzenia skutecznej interwencji w obszarach zdegradowanych. Tworząc gminne programy rewitalizacji mają możliwość ustanowienia prawa pierwokupu, zakazu wydawania decyzji o warunkach zabudowy, możliwość udzielania dotacji na remont i przebudowę, ale również są zobligowane do przeprowadzenia konsultacji społecznych. To właśnie za pomocą wymuszenia na gminach konieczności przeprowadzenia konsultacji ustawodawca wskazuje na rangę tego narzędzia. Determinuje ono zaangażowanie mieszkańców i poczucie odpowiedzialności za miasto, które w dłuższym okresie przyczynią się do budowy w Polsce społeczeństwa obywatelskiego.

Słowa kluczowe: rewitalizacja miasta, interwencja publiczna, polityka miejska, gminny program rewitalizacji, konsultacje społeczne, projekty oddolne, zarządzanie publiczne, Ostrów Mazowiecka

Abstract: The revitalisation bill was passed by Polish Parliament in 2015. It gave several tools to communal authorities to perform effectively revitalisation of degraded lands. One of the most effective instruments are the obligatory public consultations during realisation of the revitalization programs. The article presents an example of a sound approach to public consultations in the process of municipal revitalization in the town of Ostrów Mazowiecka and the survey results aiming to determine the citizens’ satisfaction with the ongoing revitalization.

Key words: city revitalization, public intervention, urban policy, municipal revitalization program, public consultations, bottom-up projects, public management, Ostrów Mazowiecka

Zalecany sposób cytowania: Pecura P., 2018, Efektywność rewitalizacji a zaangażowanie mieszkańców – przykład Ostrowi Mazowieckiej, Prace i Studia Geograficzne, 63.4, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 41-53.

Wpłynęło: 15.02.2018
Zaakceptowano: 19.07.2018

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in PECURA Paweł, Tom 63 zeszyt 4 and tagged , , , , , , , , , , , , , , .