Rozmieszczenie i gęstość zaludnienia obszaru metropolitalnego Gdańsk-GdyniaSopot

Population distribution and density in the Gdańsk-Gdynia-Sopot Metropolitan Area

Justyna WIECZERZAK
Uniwersytet Gdański Katedra Geografii Społeczno-Ekonomicznej
e-mail: justyna.wieczerzak@gmail.com

Zarys treści: Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej w Polsce pojawiła się szansa, by posługując się wspólną inicjatywą rozwojową, w sposób przemyślany wykorzystać potencjał obszarów powiązanych funkcjonalnie, nieograniczonych granicami administracyjnymi. Zasadniczą kwestią przy planowaniu rozwoju jest znajomość zasobów obszaru, w tym ludnościowych, umiejętne ich powiązanie i wykorzystanie. Służy temu przygotowanie studium demograficznego, jako obrazu zależności między zasobem ludnościowym a jego rozmieszczeniem w przestrzeni. Celem artykułu jest znalezienie zależności rozmieszczenia i gęstości ludności w szczególnym układzie funkcjonalnym – Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Słowa kluczowe: obszar metropolitalny, zasób demograficzny, kapitał ludnościowy, gęstość zaludnienia

Abstract: Along with the new financial perspective of the European Union in Poland, there is finally a chance for a well-thought-out use of the potential of areas related functionally, not limited by administrative boundaries, using a joint development initiative. The basic issue regarding development planning is the knowledge of resources of the area (including population), and skilful usage of their interrelationships. This can be achieved with the help of the demographic study of the area which sheds a light on the relationship between the population resource and its distribution in space. The aim of the article is to find the dependence between the distribution of population and its density in a special functional arrangement – the Gdańsk-Gdynia-Sopot Metropolitan Area.

Key words: metropolitan area, demographic resource, population capital, population density

Zalecany sposób cytowania: Wieczerzak J., 2018, Rozmieszczenie i gęstość zaludnienia obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, Prace i Studia Geograficzne, 63.4, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 55-66.

Wpłynęło: 19.03.2018
Zaakceptowano: 28.06.2018

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Tom 63 zeszyt 4, WIECZERZAK Justyna and tagged , , , , , , , .