T. 63.4, ss. 83-105

New old objects in the public space of the cities of Opole Silesia in the context of local identity and remembrance of the past

Ewa DAWIDEJT-DROBEK
Stowarzyszenie Instytut Śląski
e-mail: ewadj.islaski@gmail.com
Wiesław DROBEK
Politechnika Opolska
e-mail: w.drobek@po.opole.pl

Zarys treści: Przedmiotem analizy są obiekty architektoniczne, które zyskały nową formę lub ponownie (dzięki wyeksponowaniu bądź odbudowie) zaistniały współcześnie w pejzażu miast Śląska Opolskiego. Część z nich odkrywa / kreuje tożsamość miejsc. Część ma jako podstawowe odniesienia ponadlokalne, stanowi również nośniki pamięci wspólnot narodowych. Inne zaś służą unaocznianiu przeszłości jako starodawności / mają uczynić ją namacalną jak w dawnych czasach. Autorzy zwracają uwagę, że w regionie o skomplikowanych dziejach przekształcenia przestrzeni publicznej mają specyficzny charakter i implikacje w wymiarze nie tylko urbanistycznym.

Słowa kluczowe: nośnik pamięci, obiekt architektoniczny, obraz przeszłości, pamięć kulturowa, unaocznianie przeszłości, Śląsk Opolski, wspólnota pamięci

Abstract: The article focuses on architectonic objects which have gained a new form or have re-appeared (were exposed or rebuilt) in the contemporary landscape of a region of Opole Silesia. Some of such objects create the identity of places, while others have supra-local references and carry memories of national commonwealths. Finally, there are objects which visualize the real past, making the past palpable. The authors draw attention to the fact that in a region of complicated history, transformations of the public space acquire a specific character and applications not only in the urban dimension.

Key words: carriers of memory, architectural objects, images of the past, culture memory, visualizing the past, Opole Silesia, commonwealth of memory

Zalecany sposób cytowania: Dawidejt-Drobek E., Drobek W., 2018, Nowe dawne obiekty w przestrzeni publicznej miast Śląska Opolskiego w kontekście tożsamości lokalnej i pamięci przeszłości, Prace i Studia Geograficzne, 63.4, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 83-105.

Wpłynęło: 14.02.2018
Zaakceptowano: 28.06.2018

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Artykuły, DAWIDEJT-DROBEK Ewa, DROBEK Wiesław, Tom 63 zeszyt 4 and tagged , , , , , , , , , , , , , .