T. 63.3, ss. 33-46

Redukcja ryzyka osuwiskowego w Polsce – działania ad hoc czy strategia?

Landslide risk reduction in Poland – ad hoc actions or strategy?

Izabela LASKOWICZ
Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy, Oddział Karpacki
e-mail: izabela.laskowicz@pgi.gov.pl
Teresa MROZEK
Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy, Oddział Karpacki

Zarys treści: Osuwiska w Polsce są silnie powiązane z intensywnymi i/lub długotrwałymi opadami, dlatego też są jedną z klęsk żywiołowych. Są one uwzględnione w Krajowym Planie Zarządzania Kryzysowego, ponieważ stanowią poważne zagrożenie, zwłaszcza dla nieruchomości i infrastruktury. Działania podjęte po wielkich katastrofach osuwiskowych w 1997 i 2010 roku pokazały konieczność wypracowania strategii redukcji ryzyka osuwiskowego czyli spójnych procedur, które pozwolą w przyszłości ratować, odbudowywać, zapobiegać, przygotowywać się na koleją katastrofę oraz o niej uprzedzająco ostrzegać. Dwa duże projekty realizowane od pierwszych lat XXI wieku Osłona przeciwosuwiskowa (OP) i System osłony przeciwosuwiskowej (SOPO) są ważnymi elementami tworzonej strategii, która choć dotychczas nie ujęta w jeden dokument obejmuje już dwa ważne jej elementy – odbudowę i zapobieganie.

Słowa kluczowe: osuwiska, redukcja ryzyka osuwiskowego, strategia zarządzania ryzykiem osuwiskowym

Abstract: Landslides in Poland are strongly related to heavy and/or prolonged rainfalls, therefore, are one of the natural disasters. They are included in the National Crisis Management Plan, because they pose a serious threat especially to property and infrastructure. Measures taken after major landslide catastrophes of 1997 and 2010 showed the need to develop a strategy to reduce landslide risk, that is to work out coherent procedures that will allow to recover and rebuild after the disaster, to prevent or mitigate a potential disaster in the future as well as to get prepared for a new catastrophic event by a forewarning. Two large projects implemented since the first years of the 21st century, namely Landslide Protection Framework (OP) and Landslide Counteracting System (SOPO), are important elements of the emerging strategy, which although not yet framed in one document, already includes two important issues – reconstruction and prevention.

Key words: landslides, landslide risk reduction, strategy of the landslide risk management

Zalecany sposób cytowania: Laskowicz I., Mrozek T., 2018, Redukcja ryzyka osuwiskowego w Polsce – działania ad hoc czy strategia?, Prace i Studia Geograficzne, 63.3, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 33-46.

Wpłynęło: 08.12.2017
Zaakceptowano: 25.09.2018

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Artykuły, Tom 63 zeszyt 3 and tagged , , , , , .