T. 63.3, ss. 119-132

Record of cessation the Zn-Pb ore extraction in river and small water reservoirs sediments

Dariusz CISZEWSKI
Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska
e-mail: ciszewski@geol.agh.edu.pl
Sylwia CICHOŃ
Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska
e-mail: cichon@yahoo.com
Agata WOJTAL
Polska Akademia Nauk, Instytut Ochrony Przyrody
e-mail: wojtal@iop.krakow.pl

Zarys treści: Tekst opisuje reakcję niewielkiej rzeki na zakończenie eksploatacji rud metali. Zmiany w jej zanieczyszczeniu oraz składzie reprezentatywnych gatunków okrzemek zostały zrekonstruowane dzięki badaniom osadów rzeki oraz jej zbiorników wodnych. Stwierdzona została szybka poprawa jakości środowiska wodnego tuż po zamknięciu kopalni jednak nie wszędzie jest ona dobrze odzwierciedlona w osadach.

Abstract: The text describes the reaction of a small river on closure of the metal ore exploitation. Changes in the pollution and composition of representative diatom species have been reconstructed in a river and reservoirs sediments. The rapid recovery of the aquatic system immediately after mine closure was documented, however the reaction was not well reflected in all investigated sediments.

Słowa kluczowe: górnictwo, metale ciężkie, osady rzeczne, Górny Śląsk, okrzemki

Key words: mining, heavy metals, river sediments, Upper Silesia, diatoms

Zalecany sposób cytowania: Ciszewski D., Cichoń S., Wojtal A., 2018, Zapis zakończenia eksploatacji rud Zn-Pb w osadach rzeki i małych zbiorników wodnych, Prace i Studia Geograficzne, 63.3, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 119-132.

Wpłynęło: 13.11.2017
Zaakceptowano: 01.06.2018

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Artykuły, CICHOŃ Sylwia, CISZEWSKI Dariusz, Tom 63 zeszyt 3, WOJTAL Agata and tagged , , , , , , , , , .