T. 63.3, ss. 133-152

A combined AHP and PROMETHEE approach for the eva luation of attractiveness of the European maritime areas for sailing tourism

Leszek BUTOWSKI
Uniwersytet Łódzki, Wydział Nauk Geograficznych
e-mail: leszek.butowski@gmail.com
Agata BORNIKOWSKA
Uniwersytet Radomski, Wydział Transportu i Elektrotechniki

Zarys treści: W artykule przedstawiono, opartą na podstawach matematycznych i psychologicznych, zintegrowaną, wielokryterialną metodę oceny atrakcyjności turystycznej europejskich akwenów morskich dla turystyki żeglarskiej, w której wykorzystano techniki Analytical Hierarchy Process (AHP) i Preference Ranking Organization Method for Enrichment Evaluation (PROMETHEE). Skonstruowano do tego celu trzystopniową hierarchiczną strukturę analityczną obejmującą: cel główny – określony jako ocena atrakcyjności turystycznej wybranych akwenów; sześć kryteriów oceny; oraz dziesięć akwenów, które stanowiły przedmiot oceny. Wyniki badań wskazują, że zintegrowana metoda AHP – PROMETHEE może być przydatnym narzędziem do oceny potencjału i atrakcyjności turystycznej obszarów recepcyjnych dla różnych form turystyki.

Abstract: The study proposes a combined Analytical Hierarchy Process (AHP) and the Preference Ranking Organization Method for Enrichment Evaluation (PROMETHEE) approach, based on mathematical and psychological principles, to construct an evaluation structure used for the assessment of European coastal and offshore areas for sailing tourism. A case study with a three-level evaluation structure has been constructed and tested. It contains at the top an overall objective defined as attractiveness of the European coastal and offshore areas for sailing tourism, six criteria of evaluation, and ten coastal areas which were subjects of evaluation. The findings indicate that the AHP – PROMETHEE method may be a useful tool to evaluate the attractiveness of different destinations.

Słowa kluczowe: metoda AHP, metoda PROMETHEE, europejskie obszary morskie, atrakcyjność dla turystyki żeglarskiej, ocena, ranking

Key words: AHP method, PROMETHEE method, European maritime areas, attractiveness for sailing tourism, evaluation, ranking

Zalecany sposób cytowania: Butowski L., Bornikowska A., 2018, Zintegrowane metody AHP i PROMETHEE jako narzędzie oceny atrakcyjności europejskiej morskiej przestrzeni turystycznej dla turystyki żeglarskiej, Prace i Studia Geograficzne, 63.3, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 133-152.

Wpłynęło: 03.02.2018
Zaakceptowano: 14.09.2018

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Artykuły, BORNIKOWSKA Agata, BUTOWSKI Leszek, Tom 63 zeszyt 3 and tagged , , , , , , , , , , .