T. 63.3, ss. 153-172

Monitoring System of tourist traffic (SMtt) in the Stołowe Mountains National Park in the research on tourism spaces

Mateusz ROGOWSKI
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych
e-mail: mateusz.rogowski@amu.edu.pl

Zarys treści: Celem artykułu jest przedstawienie założeń „Systemu Monitoringu ruchu turystycznego” (SMrt) (ang. Monitoring System of tourist traffic – SMtt) utworzonego w Parku Narodowym Gór Stołowych i przestrzenno-czasowa charakterystyka turystów odwiedzających park, w oparciu o dane z pierwszego okresu funkcjonowania systemu w 2016 roku (16.09 – 31.12). Dane pozyskano z czujników piro-elektrycznych zainstalowanych przy szlakach pieszych, co pozwoliło na określenie popularności walorów parku oraz przestrzennoczasową charakterystykę ruchu turystycznego.

Abstract: The aim of the article is to present the assumptions of the “Monitoring System of tourist traffic (SMtt)” introduced in the Stołowe Mountains National Park and the spatial-temporal characteristics of tourist traffic in the park, based on data from the first period of system operation in 2016 (16/09 – 31/12). The data was obtained from infrared traffic counters installed along the walking routes, enabling determination of the popularity of the park’s attractions as well as the spatial-temporal characteristics of tourist traffic.

Słowa kluczowe: Park Narodowy Gór Stołowych, ruch turystyczny, monitoring, przestrzeń turystyczna

Key words: Stołowe Mountains National Park, tourist traffic, monitoring, tourism space

Zalecany sposób cytowania: Rogowski M., 2018, System Monitoringu ruchu turystycznego (SMrt) w Parku Narodowym Gór Stołowych dla potrzeb badań przestrzeni turystycznej, Prace i Studia Geograficzne, 63.3, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 153-172.

Wpłynęło: 22.03.2017
Zaakceptowano: 05.09.2018

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Artykuły, ROGOWSKI Mateusz, Tom 63 zeszyt 3 and tagged , , , , , , .