Nazwy szczytów w głównym grzbiecie Pasma Brzanki na Pogórzu Ciężkowickim

The names of peaks in the main ridge of the Brzanka Mountain Range in the Ciężkowickie Foothills

Marcin Wojciech SOLARZ
Uniwersytet Warszawski, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
e-mail: mwsolarz@uw.edu.pl
Rafał KROCZAK
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Instytut Geografii
e-mail: kroraf@up.krakow.pl

Zarys treści: W artykule poddano analizie nazwy szczytów położonych w głównym grzbiecie Pasma Brzanki, znajdującego się na pograniczu województw małopolskiego i podkarpackiego, w zdecydowanej większości w granicach powiatu tarnowskiego. Celem artykułu jest jednak nie tylko wyjaśnienie motywacji nazw szczytów głównego grzbietu Pasma Brzanki, ale też uporządkowanie nazewnictwa górskiego pasma.

Słowa kluczowe: szczyty, Pasmo Brzanki, Pogórze Ciężkowickie, Karpaty, Polska

Abstract: The article analyses the names of peaks in the main ridge of the Brzanka Mountain Range, located on the border of the Małopolskie and Podkarpackie Voivodships, mainly in the Tarnów county. However, the purpose of the article is not only to try to explain etymology of the names of peaks in the main ridge of the Brzanka Mountain Range, but also to reconstruct a set of named peaks of the Brzanka Mountain Range in their right locations.

Key words: mountain peaks, Brzanka Mountain Range, Ciężkowickie Foothills, Carpathian Mountains, Poland

Zalecany sposób cytowania/ Cite as: Solarz M.W., Kroczak R., 2019, Nazwy szczytów w głównym grzbiecie Pasma Brzanki na Pogórzu Ciężkowickim, Prace i Studia Geograficzne, 64.1, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 7-20.

Wpłynęło: 05.06.2018
Zaakceptowano: 11.09.2018

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in KROCZAK Rafał, SOLARZ Marcin Wojciech, Tom 64 zeszyt 1 and tagged , , , , , , , , , .