T. 63.3, ss. 69-87

The impact of suburbanization on evolution of social variation of Polish agglomerations – vanilla going suburb?

Paweł SWIANIEWICZ
Uniwersytet Warszawski, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych, Katedra Rozwoju i Polityki Lokalnej
e-mail: pswian@uw.edu.pl
Sylwia WARUSZEWSKA
e-mail: waruszewska.sylwia@gmail.com

Zarys treści: Artykuł przedstawia zmiany w przestrzennym zróżnicowaniu sytuacji społecznej w 21 największych polskich aglomeracjach wykorzystując w tym celu „wskaźnik uciążliwości” (ang. hardship index). Analiza zmian w latach 2002-2016 obrazuje procesy zachodzące między rdzeniem a strefą podmiejską aglomeracji. Badania przeprowadzone w 2002 roku wskazywały na lepszą sytuację społeczną w miastach rdzeniowych w porównaniu ze strefą podmiejską. Lata 2002-2016 przyniosły częściową zmianę (choć nie odwrócenie) tej sytuacji. Wyniki badań pokazują też bardzo silne wewnętrzne zróżnicowane obszarów podmiejskich.

Słowa kluczowe: Polska, aglomeracja miejska, obszar metropolitalny, strefa podmiejska, wskaźnik uciążliwości, nierówności przestrzenne, samorząd terytorialny

Abstract: The article presents changes in the spatial diversity of the social situation in the 21 largest urban agglomerations in Poland using a “hardship index” as its synthetic measure. The analysis of the changes in 2002-2016 illustrates the processes occurring between the core and the suburban zone of the urban agglomerations. Research conducted in 2002 indicated a better social situation in core cities in comparison to the suburban zones. The years 2002-2016 brought about a partial change (though not a reversal) of this situation. Results of this research show also a strong variations within the group of suburban municipalities.

Key words: Poland, urban agglomeration, metropolitan area, suburb, hardship index, spatial inequalities, local government

Zalecany sposób cytowania: Swianiewicz P., Waruszewska S., 2018, Wpływ suburbanizacji na zmiany społecznego zróżnicowania aglomeracji w Polsce – więcej wanilii na przedmieściach?, Prace i Studia Geograficzne, 63.3, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 69-87.

Wpłynęło: 27.04.2018
Zaakceptowano: 14.09.2018

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Artykuły, Tom 63 zeszyt 3 and tagged , , , , , , , , , , , , , .