Rozważasz studiowanie geografii?

Przeczytaj poniższy tekst i spójrz na geografię z różnych punktów widzenia  …  oczywiście z przymrużeniem oka!

 

Dlaczego geografia? (Tekst oryginalny Why Geography Is The Best Subject To Study At University.. Ever. Conrad Jarman; 2014).

Jeżeli studiujesz geografię, to zapewne już wiesz, że był to najlepszy wybór, jaki można było zrobić. Nie ma możliwości, żeby przyszła Ci teraz do głowy inna opcja!

Jeżeli geografii jeszcze nie studiujesz, to należy powiedzieć sobie wyraźnie: „Sorry, ale wiele tracisz”. Chociaż może Ci się wydawać, że właśnie twój kierunek jest bardziej interesujący lub bardziej zabawny lub daje większe szanse na rynku pracy, prawda jest taka, że nic nie ma porównania z geografią.
Geografowie często są traktowani z pogardą przez innych. Ludzie uważają, że nie jest to „właściwy” przedmiot, że jest to w zasadzie socjologia czy geologia. Twierdzą, że geografowie są dobrzy jedynie w „laniu wody” i pamiętaniu nazw stolic podczas teleturniejów. Mówią, że geografia polega jedynie na oglądaniu map, gór i rzek. Mówią też, że geografia zmierza ku upadkowi.
Teraz jest chwila, aby wyprostować ten pogląd. Może z wyjątkiem twierdzenia o braku  „właściwego” geografii przedmiotu. Szczerze mówiąc, dzisiaj jest tak wiele metod stosowanych w tej nauce, że być może jest to prawda.
Dlaczego geografia jest taka wspaniała? Może dlatego, że wraz z psychologami studenci geografii najlepiej odnajdują się na rynku pracy (zobacz: http://careers.theguardian.com/careers-blog/experts-view-why-are-certain-grads-less-likely-to-be-unemployed)? A może dlatego, że geografowie znani są jako najbardziej towarzyskie osoby na tej planecie? Albo dlatego, że po prostu są największymi pasjonatami.
Michael Palin, przewodniczący Brytyjskiego Towarzystwa Geograficznego, powiedział kiedyś, że „studenci geografii trzymają klucze do światowych problemów” (zobacz: http://www.theguardian.com/education/2011/aug/18/geography-top-10-alevel-subjects). Jeżeli takie postawienie sprawy Ci nie wystarcza, poniżej jest dziesięć innych powodów, dlaczego jest to zdecydowanie najlepszy kierunek studiów uniwersyteckich.

1. Nikt naprawdę nie wie, co studiujesz

Jeżeli jesteś geografem społecznym, ludzie będą stale uważać Cię za eksperta z socjologii, antropologii, polityki, stosunków międzynarodowych. Oczywiście geologii też.

2. Będziesz odbywać wiele zajęć terenowych

Jaki inny kierunek daje Ci możliwość wyjazdu podczas studiów w takie miejsca jak Islandia czy Himalaje? Nawet, jeżeli faktycznie będą to Tatry czy Pińczów, na pewno gdzieś będziesz jeździł.

3. Żyjesz jak student kierunków artystycznych


Będziesz mieć tylko kilka godzin zajęć w tygodniu. Niebo!

4. Geografowie najlepiej się bawią

Prawdopodobnie z powodu braku czasu towarzyskiego, geografowie są dobrze znani na całym kampusie jako imprezowicze!

5. Możesz robić wszystko po trochu

Ekonomia? Historia? Chemia? Biologia? Polityka? Fizyka? Tak – geografia łączy to wszystko.

6. Nie jesteś geologiem

Życie to coś więcej niż skały…

7. Twoja praca dyplomowa może być interesująca


Nie musisz analizować wahań kursów walut ani czegoś podobnie nudnego. Nie, Ty będziesz robić swoje na lodowcach w Patagonii albo patrzeć jak wygląda życie rezydenta w Ayia Napa na Cyprze!

8. Ponieważ zawsze chciałeś uczyć geografii

Nie okłamuj się, to prawda.

9. Każdy kocha wulkany

Kochasz je, odkąd pierwszy raz połączyłeś ocet z sodą oczyszczoną.

10. Ponieważ wszyscy kochają kolorowanki

No dalej! Bądź szczery.

Tłumaczenie tekstu z: http://www.huffingtonpost.co.uk/2014/03/24/why-geography-best-subject-study-university_n_5020334.html Conrad Jarman, 24.03.2014, The Huffington Post UK