T. 65.3, s. 7-18

Wymiar społeczny w projektowaniu zrównoważonego rozwoju miasta

The social dimension in designing sustainable city development

Janusz SŁODCZYK
Uniwersytet Opolski
Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej
i Gospodarki Przestrzennej
e-mail: jslod@uni.opole.pl
ORCID: 0000-0002-688 7-0294

Zarys treści: Artykuł zawiera rozważania na temat związku społecznie zrównoważonego rozwoju miasta i projektowania urbanistycznego. Wyrażając przekonanie, że równowaga społeczna jest jednym z podstawowych elementów zrównoważonego rozwoju miasta, autor zaznacza jednocześnie, że projektowanie urbanistyczne ukierunkowane na realizację celów zrównoważonego rozwoju może nie uzyskać akceptacji społecznej. W artykule wskazano na różne podejścia do zdefiniowania społecznie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Starano się również określić, które elementy projektowania urbanistycznego mają szczególne znaczenie dla jego realizacji, zwracając uwagę na przestrzenną formę miasta i kwestię dostępności przestrzeni publicznych. Rozważania zamyka omówienie społecznie uwarunkowanych zasad projektowania miasta.

Słowa kluczowe: zrównoważony rozwój miast, społeczne zrównoważenie obszarów miejskich, projektowanie urbanistyczne, przestrzenie publiczne, miasto zwarte

Abstract: The article contains considerations on the relations between socially sustainable development of cities and urban planning. Expressing the conviction that social balance makes one of the fundamental elements of sustainable development of a city, it is pointed at the same time to the fact that urban designing which is directed towards realization of goals of sustainable development may not win social acceptance. The author indicates different attitudes towards defining socially sustainable development of rural areas. It is also attempted to determine which elements of urban designing hold special significance for its realization, paying particular attention to the spatial form of cities and the question of accessibility of public spaces. The considerations are concluded with a discussion of socially-conditioned principles behind designing cities.

Key words: sustainable urban development, urban social sustainability, urban design, public spaces, compact city

Zalecany sposób cytowania / Cite as: Słodczyk J., 2020, Wymiar społeczny w projektowaniu zrównoważonego rozwoju miasta, Prace i Studia Geograficzne, 65.3, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 7-18

Wpłynęło: 05.03.2020
Zaakceptowano: 29.04.2020

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in SŁODCZYK Janusz, Tom 65 zeszyt 3 and tagged , , , , , , , , , .