T. 65.3, s. 39-81

Can the (post)mining town be a tourist attractions? Reflections based on research of the role of mining in the urban development in the selected countries of the Sub-Saharan Africa

Andrzej KOWALCZYK
Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
e-mail: akowalczyk@uw.edu.pl
ORCID: 0000-0002-7862-7001

Zarys treści: Od czasów antycznych wydobycie surowców mineralnych jest jednym z ważniejszych czynników miastotwórczych. Jednak różne uwarunkowania przyrodnicze i antropogeniczne sprawiają, iż miasta górnicze zarówno szybko pojawiają się, jak i zanikają. W Polsce problemem miast górniczych w subsaharyjskiej części Afryki zajął się w latach 70. XX wieku Andrzej Lisowski. Chociaż od tego czasu minęło wiele lat, górnictwo nadal jest główną funkcją wielu afrykańskich miast. Nie dotyczy to jednak wszystkich miast, których powstanie wiązało się z odkryciem bogactw mineralnych, gdyż w części z nich funkcja górnicza stała się drugorzędna lub nawet zanikła. W związku z tym, w ramach restrukturyzacji dawnych ośrodków górniczych, w nie-których spośród nich pojawiły się nowe funkcje, w tym turystyczna. Celem przedstawianego tekstu jest prześledzenie historii powstania, rozwoju i zaniku (bądź ograniczenia) funkcji górniczych w miejscowościach położonych w dwóch krajach w południowej części Afryki – w Republice Afryki Południowej (Pilgrim’s Rest i Okiep) i Namibii (Kolmanskop i Tsumeb), jak również oszacowanie ich atrakcyjności jako ośrodków turystycznych.

Słowa kluczowe: górnictwo, miasto, Afryka, turystyka

Abstract: Since ancient times, extraction of mineral resources has been one of the most important city-forming factors. However, due to various natural and anthropogenic conditions mining cities both quickly appear and disappear. In Poland, the problem of mining cities in Sub-Saharan Africa was dealt with in the 1970s by An-drzej Lisowski. Although many years have passed since then, mining is still the main function of many African cities. However, this does not apply to all cities whose emergence was associated with the discovery of mineral resources, as in some of them the mining function became secondary or even disappeared. Therefore, as part of the restructuring of former mining centers, some of them gained new functions, including tourist ones. The aim of this article is to trace the history of the emergence, development and disappearance (or limitation) of mining functions in towns located in two countries in Southern Africa – the Republic of South Africa (Pilgrim’s Rest and Okiep) and Namibia (Kolmanskop and Tsumeb), as well as to address their attractiveness as tourist resorts.

Key words: mining, town, Africa, tourism

Zalecany sposób cytowania / Cite as: Kowalczyk A., 2020, Czy miasto (po)górnicze może być atrakcją turystyczną? Refleksje nawiązujące do badań roli miastotwórczej górnictwa w wybranych krajach Afryki Sub-Saharyjskiej, Prace i Studia Geograficzne, 65.3, Wydział
Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 39–81.

Wpłynęło: 16.10.2019
Zaakceptowano: 25.03.2020

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Artykuły, KOWALCZYK Andrzej and tagged , , , , .