T. 65.3, s. 125-137

Procesy suburbanizacji w strefie podmiejskiej Poznania

Suburbanization processes in the area of Poznań

Magdalena WDOWICKA
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej
e-mail: magdalena.wdowicka@amu.edu.pl
ORCID: 0000-0002-2520-6705
Lidia MIERZEJEWSKA
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej
e-mail: lidia.mierzejewska@amu.edu.pl
ORCID: 0000-0002-9830-2853

Zarys treści: W artykule podjęto problematykę dotyczącą procesów suburbanizacji. W części pierwszej zaprezentowano istotę, uwarunkowania i konsekwencje tych procesów. Druga część natomiast zawiera analizę procesów suburbanizacji zachodzących w ciągu ostatnich dwudziestu lat w strefie podmiejskiej Poznania. Szczególną uwagę zwrócono na zbadanie jakości i funkcjonalności zagospodarowania przestrzennego osiedli mieszkaniowych oraz motywów osiedlania się ludności w gminach strefy podmiejskiej. Dokonano ponadto analizy zmian zachodzących w rozwoju suburbanizacji obserwowanej w strefie podmiejskiej Poznania w latach 2000–2019 na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych oraz badań statystycznych.

Słowa kluczowe: suburbanizacja, strefa podmiejska, Poznań

Abstract: The article deals with issues related to suburbanization processes. The first part presents the essence, conditions and consequences of these processes. The second part, on the other hand, contains an analysis of suburbanization processes that have taken place in the last twenty years in the suburban area of Poznań. Particular attention was paid to examining the quality and functionality of spatial development of housing estates and the motives for the settlement of the population in the municipalities of the suburban area. An analysis of changes in the development of suburbanization observed in the area of Poznań in the years 2000–2019 was also carried out on the basis of conducted surveys and statistical surveys.

Key words: suburbanization, suburban area, Poznań

Zalecany sposób cytowania / Cite as: Wdowicka M., Mierzejewska L., 2020, Procesy suburbanizacji w strefie podmiejskiej Poznania, Prace i Studia Geograficzne, 65.3, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 125-137

Wpłynęło: 03.11.2019
Zaakceptowano: 29.03.2020

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in MIERZEJEWSKA Lidia, WDOWICKA Magdalena and tagged .