T. 65.3, 139-147

Located time in the context of geographical thinking of Andrzej Lisowski

Jacek KACZMAREK
Uniwersytet Łódzki
Wydział Nauk Geograficznych
e-mail: jacek.kaczmarek@geo.uni.lodz.pl
ORCID: 0000-0003-1750-1592

Zarys treści: Przedmiotem rozważań w prezentowanym artykule uczyniono kontekst uzasadnienia myślenia geograficznego autorstwa Andrzeja Lisowskiego opisany w dziele Koncepcje przestrzeni w geografii człowieka. Podejmując dyskusję ze wspomnianą pracą przyjęto następującą tezę: przestrzeń choć jest warunkiem koniecznym geograficznego punktu widzenia to nie jest jednocześnie warunkiem wystarczającym, bowiem należy uwzględnić czas. Zatem dopiero współbycie przestrzeni i czasu należy przyjąć jako warunek konieczny i wystarczający geograficznego punktu widzenia. Materiałami źródłowymi w przeprowadzonym postępowaniu badawczym były dzieła literatury pięknej, dzięki którym przedstawiono argumenty uzasadniające zasadność sformułowanej tezy.

Słowa kluczowe: czas, przestrzeń, geografia, prawda, nauka

Abstract: The subject of considerations in the presented article is the context of justification of geographical thinking of Andrzej Lisowski described in his book Concepts of space in human geography. When undertaking the discussion with the aforementioned work, the following thesis was adopted: space, although a necessary condition of a geographical point of view, is not a sufficient one, because time should be also taken into account. Therefore, only the interaction of space and time must be accepted as a necessary and sufficient condition for the geographical thinking. Selected literary works of fiction constituted the research materials which allowed to gather the arguments justifying the legitimacy of the thesis.

Key words: time, space, geography, truth, science

Zalecany sposób cytowania / Cite as: Kaczmarek J., 2020, Czas umiejscowiony w kontekście geograficznego punktu widzenia Andrzeja Lisowskiego, Prace i Studia Geograficzne, 65.3, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 139-147

Wpłynęło: 20.10.2019
Zaakceptowano: 20.03.2020

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in KACZMAREK Jacek, Tom 65 zeszyt 3 and tagged , , , , , , , , , .