T. 63.1, s. 59-73

Katedra Ochrony Powierzchni Ziemi,
Pracownia Geografii i Architektury Krajobrazu
e-mail: kbadora@uni.opole.pl

Zarys treści: Artykuł przedstawia propozycję wyznaczenia granic Sudetów Wschodnich oraz podziału fizycznogeograficznego makroregionu na mezoregiony. Przy wyznaczaniu granic uwzględniono w większym stopniu genetyczno-geologiczny podział Sudetów związany z orogenezą waryscyjską. W podziale na mezoregiony w większym stopniu uwzględniono kryteria litostratygraficzne.

Słowa kluczowe: regionalizacja fizycznogeograficzna, struktura krajobrazu, Sudety Wschodnie

Abstract: The article presents the proposal to set the borders of the Eastern Sudetes and the physicogeographical division of the macroregion into mesoregions. In determining the borders, the genetic and geological division of the Sudetes associated with Variscan orogeny was taken into account to a greater extent. By division into mesoregions, lithostratigraphic criteria have been taken into account to a greater extent.

Keywords: physico-geographical regionalization, landscape structure, The Eastern Sudetes Mountain

Zalecany sposób cytowania: Badora K., 2018, Propozycja regionalizacji fizycznogeograficznej Sudetów Wschodnich, Prace i Studia Geograficzne, 63.1, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 59-73.

Wpłynęło: 01.03.2018
Zaakceptowano: 12.03.2018

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Tom 63 zeszyt 1 and tagged , , , .