T. 63.1, s. 93-107

Weryfikacja i uszczegółowienie granic mezoregionów fizycznogeograficznych
województwa łódzkiego na podstawie współczesnych danych przestrzennych

Verification and refinement of the boundaries of physicogeographical mesoregions in the Łódź voivodeship based on contemporary spatial data

Anna MAJCHROWSKA
Uniwersytet Łódzki
Wydział Nauk Geograficznych
Katedra Geografii Fizycznej
Pracownia Geoekologii
e-mail: anna.majchrowska@geo.uni.lodz.pl
Elżbieta PAPIŃSKA
Uniwersytet Łódzki
Wydział Nauk Geograficznych
Katedra Geografii Fizycznej
Pracownia Geoekologii
e-mail: epapin@uni.lodz.pl

Zarys treści: W pracy przedstawiono wyniki weryfikacji granic mezoregionów fizycznogeograficznych województwa łódzkiego na podstawie współczesnych danych przestrzennych. Wyodrębniono 28 mezoregionów, które przynajmniej częściowo mieszczą się w województwie łódzkim. Porównano parametry zweryfikowanych
mezoregionów z jednostkami wydzielonymi przez Kondrackiego (2002), takie jak pole powierzchni, obwód, odległość i kierunek przesunięcia środka ciężkości oraz dwa wskaźniki kształtu. Najważniejsze zmiany obejmują wytyczenie dwóch nowych mezoregionów: Międzyrzecza Pysznej i Niecieczy, wyodrębnionego z Kotliny
Szczercowskiej i Niecki Przyrowskiej, która powstała z części Niecki Włoszczowskiej.

Słowa kluczowe: mezoregiony, regionalizacja fizycznogeograficzna, województwo łódzkie, weryfikacja granic

Abstract: The paper presents the results of verification of the boundaries of physicogeographical mesoregions of Łódz voivodeship based on contemporary spatial data. Twenty eight mesoregions, which at least partly fall within the Łódz Region, were delineated as a result of verification and refinement of the boundaries of J. Kondracki’s mesoregions. The mesoregions parameters such as surface area, perimeter, distance and direction of centroid shift, and two shape indices for the original and the new units were compared The most important changes include the delineation of two new mesoregions: Interfluve of the Pyszna and Nieciecz Rivers, set apart from the Szczerców Basin, and the Przyrów Basin, which was created from a part of the Włoszczowa Basin.

Keywords: mesoregions, physicogeographical regionalization, Łódź voivodeship, boundary verification

Zalecany sposób cytowania: Majchrowska A., Papińska E., 2018, Weryfikacja i uszczegółowienie granic mezoregionów fizycznogeograficznych województwa łódzkiego na podstawie współczesnych danych przestrzennych, Prace i Studia Geograficzne, 63.1, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 93-107.

Wpłynęło: 12.03.2018
Zaakceptowano: 25.03.2018

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Tom 63 zeszyt 1 and tagged , , , , , , , .