Participation of local Communities in the Process of Building development Strategies – an Example of voivodeship’s Capitals in Poland

Wojciech DZIEMIANOWICZ
Uniwersytet Warszawski, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
e-mail: w.dziemianowicz@uw.edu.pl
Magdalena CYBULSKA
Uniwersytet Warszawski, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
e-mail: magdalena_cybulska@uw.edu.pl

Zarys treści: Artykuł podejmuje zagadnienie partycypacji społecznej w procesie tworzenia strategii miast – stolic polskich województw. Główny problem badawczy stanowi ocena relacji między procesem uspołecznienia tworzenia dokumentu a jego ostatecznym kształtem. Przeprowadzona analiza wykazała, że władze lokalne uspołeczniają proces tworzenia strategii, ale zakres stosowanych metod angażowania mieszkańców jest zróżnicowany. Analiza wybranych studiów przypadku pokazała również, że dokumenty strategiczne, które były przygotowywane w sposób uspołeczniony, nie zmieniają znacząco swojego charakteru w wyniku ostatecznych konsultacji społecznych.

Słowa kluczowe: partycypacja społeczna, konsultacje społeczne, strategia, mieszkańcy, miasto wojewódzkie

Abstract: The article addresses social participation in the creation of city strategies for the capitals of Polish voivodeships. The main research problem is the assessment of the relationship between the document’s socialization process and its final version. The analysis showed that local authorities socialize the process of creating strategies, but the range of methods used to engage residents is varied. Analysis of selected case studies also showed that strategic documents that were prepared in a socialized way do not change their char-acter as a result of final public consultations.

Key words: social participation, social consultations, strategy, residents, regional capital city

Zalecany sposób cytowania/ Cite as: Dziemianowicz W., Cybulska M., 2019, Partycypacja społeczności lokalnej w procesie tworzenia strategii rozwoju – na przykładzie miast wojewódzkich w Polsce, Prace i Studia Geograficzne, 64.3, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 161-180.

Wpłynęło: 15.10.2019
Zaakceptowano: 07.01.2020

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in CYBULSKA Magdalena, DZIEMIANOWICZ Wojciech, Tom 64 zeszyt 3 and tagged , , , , , , , , , .