MOST

 Koordynator Programu MOST na WGSR UW

mgr Barbara Padzińska

tel.: (22) 55 20 630;

e-mail: bpadzins@uw.edu.pl

Dyżury – dziekanat WGSR UW, pokój nr 10: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek w godz. 9:30 – 13:30

O programie MOST

Program MOST jest adresowany do studentów, którzy pragną realizować swoje zainteresowania naukowe poza macierzystym Uniwersytetem. Pozwala on na odbycie semestralnych lub rocznych studiów, a także zaliczenie co najmniej jednego przedmiotu (wówczas pozostałe przedmioty student zalicza w Uczelni macierzystej) na innym polskim Uniwersytecie biorącym udział w programie. System Mobilności Studentów wzorowany jest na programie Erasmus.
Studia w ramach Programu MOST może podjąć student nie wcześniej niż po ukończeniu drugiego semestru jednolitych studiów magisterskich, drugiego semestru studiów I stopnia lub pierwszego semestru na studiach II stopnia. Warunkiem koniecznym przyjęcia studenta do innej uczelni jest zaliczenie przez niego roku lub semestru poprzedzającego okres studiów w danej uczelni oraz złożenie formularza zgłoszeniowego.
Głównym założeniem Programu MOST jest realizowanie indywidualnego programu studiów. Po otrzymaniu zawiadomienia o przyjęciu do programu student sporządza indywidualny program studiów tzw. „Porozumienie o programie zajęć”. Program ten może obejmować dowolne przedmioty wybrane z różnych semestrów studiów na danym kierunku lub kierunkach pokrewnych. Sporządzając semestralny program zajęć student musi wybrać tyle przedmiotów, aby suma pkt ECTS była nie mniejsza niż 30 pkt.
W momencie sporządzania „Porozumienia o programie zajęć” student powinien ustalić z Prodziekanem ds. studenckich swojego wydziału macierzystego listę przedmiotów obowiązkowych. Jeśli student wybierze kierunek zgodny ze studiowanym w uczelni macierzystej może obowiązkowe przedmioty uwzględnić w indywidualnym programie studiów i zaliczyć je w ramach Programu MOST, jeśli jednak wybierze inny kierunek, to Prodziekan ds. studenckich powinien określić termin, w którym wracający z Programu MOST student ma zaliczyć zaległe przedmioty. Termin ten nie może być przewidziany w sesji poprawkowej danego semestru, ale w następnym semestrze, bądź roku studiów.
W Programie MOST bierze udział 19 polskich szkół wyższych:
•    Uniwersytet Śląski
•    Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
•    Uniwersytet Łódzki
•    Uniwersytet Wrocławski
•    Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
•    Uniwersytet Mikołaja Kopernika
•    Uniwersytet Szczeciński
•    Uniwersytet Gdański
•    Uniwersytet Opolski
•    Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
•    Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
•    Katolicki Uniwersytet Lubelski
•    Uniwersytet w Białymstoku
•    Uniwersytet Jagielloński
•    Uniwersytet Warszawski
•    Uniwersytet Rzeszowski
•    Uniwersytet Zielonogórski
•    Uniwersytet Papieski Jana Pawła II
•    Uniwersytet Kazimierza Wielkiego


Rekrutacja krok po kroku 

Czy są tutaj przyszli MOST-owicze? 🙂

Poniżej najważniejsze informacje:

1) aby wziąć udział w rekrutacji, należy założyć konto w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów https://irkmost.amu.edu.pl

2) w Systemie znajdziecie ofertę kierunków – śmiało korzystajcie z najróżniejszych filtrów – możliwe jest wyszukiwanie według klucza nazwy kierunku, stopnia studiów, Uczelni i wielu innych

3) po założeniu konta, wybraniu kierunku (kierunków), system wygeneruje dla Was podanie (wniosek), który należy wydrukować i podpisać

4) dane kontaktowe do Koordynatorów Programu z Waszej uczelni: http://most.amu.edu.pl/…/program-most/kim-sa-koordynatorzy

W ten sposób dowiecie się, jak dostarczyć podanie (na przykład przesłać skan mailowo, umieścić je w skrzynce podawczej, dostarczyć osobiście itp.). I pamiętajcie, Uniwersytecka Komisja Kształcenia jest organem prowadzącym Program MOST – w jej imieniu odpowiadamy na Wasze pytania dotyczące kwestii regulaminowych, technicznych pomagamy rozwiązywać problematyczne kwestie, doradzamy. Jednak chcecie wyjechać na jedną konkretną Uczelnię i także jednej konkretnej Uczelni jesteście Studentami. A więc pytania dotyczące organizacji kształcenia, różnic programowych, obiegu dokumentów i inne, kierujcie zawsze do Koordynatorów Uczelnianych.

Zapraszamy serdecznie do udziału w Programie oraz oczywiście odwiedzenia strony www.most.amu.edu.pl. Znajdziecie tam ogrom informacji dotyczących tego, kto może wyjechać na MOST, jakie są etapy rekrutacji czy kryteria kwalifikacji.

Trzymajcie się zdrowo!

Pozdrawiamy Was serdecznie!

Biuro UKK

 

Krótki opis kierunków

1. Studia I i II stopnia
GEOGRAFIA
Na kierunku Geografia studenci są kształceni w zakresie podstawowych dyscyplin geograficznych, rozszerzonych o podstawy nauk ścisłych, przyrodniczych, społecznych i humanistycznych.
Charakter studiów geograficznych wymusza dużą różnorodność stosowanych metod i środków dydaktycznych. Podstawowymi formami zajęć są wykłady, ćwiczenia, proseminaria i seminaria, zajęcia w laboratorium i pracowni komputerowej, a także decydujące o specyfice studiów geograficznych zajęcia terenowe. W programie studiów znajdują się przedmioty obowiązkowe i do wyboru. Studenci mogą wybierać część przedmiotów tak, aby kształtować samodzielnie swój program nauczania.
Studenci stacjonarnych studiów I stopnia począwszy od IV semestru realizują program wybranej ścieżki kształcenia: fizycznogeograficznej, społeczno-ekonomicznej lub geoinformatycznej.
W obrębie każdej ścieżki studenci dokonują wyboru seminariów licencjackich, zależnie od tego, w jakim zakresie chcą się specjalizować przygotowując pracę dyplomową. Studenci studiów stacjonarnych II stopnia mają do wyboru jedną z pięciu specjalności. Są to:
  • geoekologia i geomorfologia
  • hydrologia i klimatologia
  • geografia społeczno-ekonomiczna:
    • geografia człowieka
    • geografia turystyki
  • geografia świata
  • geoinformatyka, kartografia, teledetekcja

Absolwenci Geografii są przygotowani do podejmowania pracy w zespołach naukowo-badawczych, instytucjach szczebla centralnego, regionalnego i lokalnego gromadzących i przetwarzających dane o zróżnicowaniu przestrzennym (systemy GIS), zajmujących się monitoringiem środowiska i zagospodarowaniem przestrzennym, podejmujących decyzje o lokalizacji inwestycji z troską o ład przestrzenny.

GOSPODARKA PRZESTRZENNA
Kierunek zawiera kompendium wiedzy z zakresu kształtowania rozwoju regionalnego, jego uwarunkowań przyrodniczych, gospodarczych, społecznych, kulturowych, administracyjnych, politycznych i międzynarodowych. Program studiów obejmuje wykłady i ćwiczenia z różnych dyscyplin naukowych: administracja publiczna, ekonomia, geografia, ochrona środowiska, organizacja i zarządzanie, politologia, prawo administracyjne, turyzm, urbanistyka. Szeroki zakres przedmiotów sprawia, że studia te mają typowo interdyscyplinarny charakter.
Główny nacisk położony jest na przygotowanie absolwentów do zrozumienia i szybkiego, skutecznego rozwiązywania nowych problemów powstających w trakcie przeobrażeń gospodarczych i społecznych w skali lokalnej i regionalnej. Celem studiów jest przygotowanie do pracy w instytucjach zajmujących się szeroko rozumianym rozwojem w różnych regionach przyrodniczych i kulturowych Polski, Europy i krajów rozwijających się.
Absolwenci są przygotowani do pracy w administracji publicznej wszystkich szczebli (agencjach rozwoju regionalnego, firmach konsultingowych, instytucjach UE), organizacjach pozarządowych, mediach zajmujących się tą problematyką oraz do pracy naukowej i technicznej.
W trakcie studiów studenci uzyskują niezbędną wiedzę i umiejętności, które pozwolą na planowanie układu przestrzennego zgodnie z potrzebami ludzi oraz wymogami zrównoważonego rozwoju, przy zachowaniu europejskiego dziedzictwa kultury. W trakcie studiów przekazywane są wiedza i umiejętności niezbędne do skonstruowania wizji rozwoju i strategii transformacji miast, gmin i regionów w celu podwyższania ich konkurencyjności.
Na studiach I stopnia nie ma podziału na specjalności, ale studenci mogą ukierunkować swą edukację wybierając zakres tematyczny pracy dyplomowej i odpowiednie seminarium licencjackie. Studenci studiów II stopnia od początku wybierają jedną z trzech specjalności:
  • foresight terytorialny
  • urbanistyka i rewitalizacja
  • zarządzanie strategiczne w samorządzie terytorialnym dla zrównoważonego rozwoju
2. Studia doktoranckie (studia III stopnia)