Z głębokim żalem żegnamy Doktora Bogumiła Wicika, geografa fizycznego, gleboznawcę, geochemika. Naszego kolegę, a dla wielu Mistrza.
Urodził się 31 lipca 1940 r. W 1962 roku ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UW. W tym samym roku rozpoczął pracę na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1965-69 był doktorantem w Instytucie Geografii Polskiej Akademii Nauk, Stopień doktora uzyskał w 1973 r. Przez wiele lat, aż do momentu przejścia na emeryturę w 2005 roku, kierował pracownią geochemiczno-gleboznawczą na naszym Wydziale.
Prowadzone przez Niego badania wywodzą się z tradycji lencewiczowskiej, kładącej nacisk na prace terenowe i współpracę w zespołach interdyscyplinarnych. Przykładem jest uczestnictwo dr. Wicika w badaniach osadów jeziornych w różnych typach krajobrazu Polski, m.in. słynnego jeziora Gościąż. Prowadził również badania hydrogeochemiczne w różnych strefach klimatycznych Ziemi: na stepach Mongolii i Ukrainy, w tropikalnych krajobrazach górskich Kuby, w krajobrazach strefy leśnej Europy Wschodniej i Zachodniej. Ważne miejsce wśród Jego prac zajmują także badania krajobrazów lessowych, m.in. w Polsce i Bułgarii.
Doktor Bogumił Wicik spopularyzował podejście geochemiczne w badaniach geograficznych. Był autorem i współautorem artykułów, notatek naukowych i podręczników akademickich. Opiekował się pracami magisterskimi kilku pokoleń geografów. Został przez nich zapamiętany jako Uczony o wielkiej intuicji badawczej i pasji odkrywcy, świetny nauczyciel i mentor, a przy tym człowiek bardzo pracowity i bardzo skromny. Z naszym Wydziałem był związany niemal do ostatnich chwil życia. Będzie nam brakowało Jego obecności i Jego mądrej rady.
Pogrzeb odbędzie się 20 grudnia 2019 r. o godzinie 11:50 w kościele p.w. MB Częstochowskiej (Kościół Murowany) na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie