Zasady organizacji i prowadzenia zajęć w semestrze zimowym w roku akademickim 2020/2021 (Zarządzenie Kierownika Jednostki Dydaktycznej)

Zasady organizacji i prowadzenia zajęć w semestrze zimowym w roku akademickim 2020/2021

Szanowni Państwo,

Zgodnie z zarządzeniem 206 Rektora UW oraz zaleceniami Prorektora ds. studentów i jakości kształcenia – KJD określa zasady organizowania zdalnych zajęć dydaktycznych w danej jednostce. Po konsultacjach , uwzględniając opinie studentów oraz Państwa uwagi (z „prac wakacyjnych”) zarządzam następującą organizację zajęć dydaktycznych na kierunkach geografia i gospodarka przestrzenna:

  1. Wszystkie zajęcia prowadzone są synchronicznie – w czasie rzeczywistym – zgodnie z obowiązującym planem zajęć (brak zajęć w czasie rzeczywistym będzie traktowany jako brak prowadzenia zajęć). Wszystkie ewentualne zmiany w planie zajęć mogą być wprowadzone po uzyskaniu zgody KJD. O odwołanych zajęciach (np. choroba prowadzącego) należy poinformować niezwłocznie Kierownika dziekanatu.
  2. Zajęcia dydaktyczne są prowadzone z wykorzystaniem jednolitych narzędzi informatycznych:

Platforma Kampus UW (https://kampus.come.uw.edu.pl/) – kompleksowe narzędzie do tworzenia, dystrybucji (ćwiczenia) i oceny zadań w formie elektronicznej oraz weryfikacji wiadomości (kolokwia, egzaminy); w tym narzędzie do wideokonferencji – Big Blue Button (grupy do 100 osób; również do zajęć wymagających podziału studentów na podgrupy)

Platforma e-learningowa WGSR UW (https://el.wgsr.uw.edu.pl/) – narzędzia do tworzenia, dystrybucji i oceny zadań w formie elektronicznej oraz weryfikacji wiadomości (kolokwia, egzaminy)

Google G-Suite (pakiet narzędzi dostępny na pracowniczym koncie pocztowym), w tym:

  • Google Meet – wideokonferencje, wykłady, konwersatoria, seminaria – do 100 osób dyskutujących
  • Jamboard – wirtualna tablica
  • Classroom – tworzenie, dystrybucja i ocena zadań w formie elektronicznej
  • Drive – udostępnianie (współdzielenie) plików
  1. Zaleca się , aby w miarę możliwości, w ramach jednego przedmiotu (wykład, ćwiczenia) korzystać z tego samego narzędzia informatycznego.
  2. Nie wolno prowadzić zajęć poprzez wysyłanie prezentacji i zadań do wykonania drogą elektroniczną.
  3. Studenci spędzają dużo czasu przed komputerem (w niektóre dni od 8.00 do 18.00); nie wolno przeciągać zajęć poza wyznaczony czas. Zaleca się stosowanie różnych form, robienie przerw oraz dostosowanie wymagań programowych do zdalnej formy zajęć.
  4. Na zajęciach obowiązkowych, na których sprawdzana jest lista obecności (proseminaria, seminaria, ćwiczenia, konwersatoria, warsztaty) studenci mają włączone kamery.
  5. Nagrywanie zajęć nie jest wymagane – pozostawione jest do decyzji prowadzącego (należy poinformować studentów, że zajęcia są rejestrowane). Wszystkie prezentacje powinny mieć tytuł, który pozwoli na jednoznaczną identyfikację (np. Korotaj – Kokoszczyńska, Historia Odkryć Geograficznych -OGUN, czwartek godz. 8.00).
  6. Pracownicy i studenci na zajęciach korzystają z kont poczty elektronicznej o domenie @uw.edu.pl i @student.uw.edu.pl.
  7. Osoby, które mają problemy z łączem internetowym, dostępnością do komputera – mogą prowadzić zajęcia z budynku WGSR. Rezerwacji sali dydaktycznej dokonuje się u Kierownika dziekanatu.
  8. Konsultacje i dyżury dydaktyczne nauczycieli akademickich dla studentów odbywają się zdalnie. W uzasadnionych przypadkach po uzyskaniu zgody KJD mogą odbyć się w budynku WGSR, zgodnie z obowiązującymi przepisami i wytycznymi GIS.

Dyżury dydaktyczne odbywają się w stałych terminach zapisanych w USOS – zamiast nr sali podaje się link do spotkania zdalnego.

  1. W październiku będzie możliwość uzupełnienia sylabusów o informacje dotyczące realizacji programu w trybie zdalnym.
  2. Pierwszego października zostaną zamieszczone na stronie WGSR (zakładka: Wydział – Dokumenty i akty prawne – Uchwały Rady Dydaktycznej) dwie uchwały Rady Dydaktycznej dla kierunku geografia i gospodarka przestrzenna (nr 18 i nr 19) dotyczące zasad Przeprowadzania egzaminów i oceniania, obowiązujące od roku akademickiego 2020/2021. Bardzo proszę o zapoznanie  i zaplanowanie zaliczeń i egzaminów zgodnie z tymi wytycznymi.
  3. Planujemy w najbliższym czasie uruchomić „wydziałową grupę wsparcia” – forum wymiany doświadczeń w zdalnym nauczaniu.

Życząc Państwu dużo zdrowia, samych sukcesów w zdalnym nauczaniu, jak najszybszego powrotu z zajęciami na Uniwersytet, pozostaje do Państwa dyspozycji zarówno w formie zdalnej jaki i „w realu” (pokój 12).

Z wyrazami szacunku

Maria Korotaj-Kokoszczyńska

 

Załączniki:

UCHWAŁA NR 19 RADY DYDAKTYCZNEJ dla kierunków geografia i gospodarka przestrzenna z dnia 30 września 2020 r. w sprawie zasad przeprowadzania egzaminów i oceniania na kierunku gospodarka przestrzenna

UCHWAŁA NR 18 RADY DYDAKTYCZNEJ dla kierunków geografia i gospodarka przestrzenna z dnia 30 września 2020 r. w sprawie zasad przeprowadzania egzaminów i oceniania na kierunku geografia