Zasady organizacji i prowadzenia zajęć w semestrze zimowym w roku akademickim 2020/2021
Szanowni Państwo,
Zgodnie z zarządzeniem 206 Rektora UW oraz zaleceniami Prorektora ds. studentów i jakości kształcenia – KJD określa zasady organizowania zdalnych zajęć dydaktycznych w danej jednostce. Po konsultacjach , uwzględniając opinie studentów oraz Państwa uwagi (z „prac wakacyjnych”) zarządzam następującą organizację zajęć dydaktycznych na kierunkach geografia i gospodarka przestrzenna:
- Wszystkie zajęcia prowadzone są synchronicznie – w czasie rzeczywistym – zgodnie z obowiązującym planem zajęć (brak zajęć w czasie rzeczywistym będzie traktowany jako brak prowadzenia zajęć). Wszystkie ewentualne zmiany w planie zajęć mogą być wprowadzone po uzyskaniu zgody KJD. O odwołanych zajęciach (np. choroba prowadzącego) należy poinformować niezwłocznie Kierownika dziekanatu.
- Zajęcia dydaktyczne są prowadzone z wykorzystaniem jednolitych narzędzi informatycznych:
Platforma Kampus UW (https://kampus.come.uw.edu.pl/) – kompleksowe narzędzie do tworzenia, dystrybucji (ćwiczenia) i oceny zadań w formie elektronicznej oraz weryfikacji wiadomości (kolokwia, egzaminy); w tym narzędzie do wideokonferencji – Big Blue Button (grupy do 100 osób; również do zajęć wymagających podziału studentów na podgrupy)
Platforma e-learningowa WGSR UW (https://el.wgsr.uw.edu.pl/) – narzędzia do tworzenia, dystrybucji i oceny zadań w formie elektronicznej oraz weryfikacji wiadomości (kolokwia, egzaminy)
Google G-Suite (pakiet narzędzi dostępny na pracowniczym koncie pocztowym), w tym:
- Google Meet – wideokonferencje, wykłady, konwersatoria, seminaria – do 100 osób dyskutujących
- Jamboard – wirtualna tablica
- Classroom – tworzenie, dystrybucja i ocena zadań w formie elektronicznej
- Drive – udostępnianie (współdzielenie) plików
- Zaleca się , aby w miarę możliwości, w ramach jednego przedmiotu (wykład, ćwiczenia) korzystać z tego samego narzędzia informatycznego.
- Nie wolno prowadzić zajęć poprzez wysyłanie prezentacji i zadań do wykonania drogą elektroniczną.
- Studenci spędzają dużo czasu przed komputerem (w niektóre dni od 8.00 do 18.00); nie wolno przeciągać zajęć poza wyznaczony czas. Zaleca się stosowanie różnych form, robienie przerw oraz dostosowanie wymagań programowych do zdalnej formy zajęć.
- Na zajęciach obowiązkowych, na których sprawdzana jest lista obecności (proseminaria, seminaria, ćwiczenia, konwersatoria, warsztaty) studenci mają włączone kamery.
- Nagrywanie zajęć nie jest wymagane – pozostawione jest do decyzji prowadzącego (należy poinformować studentów, że zajęcia są rejestrowane). Wszystkie prezentacje powinny mieć tytuł, który pozwoli na jednoznaczną identyfikację (np. Korotaj – Kokoszczyńska, Historia Odkryć Geograficznych -OGUN, czwartek godz. 8.00).
- Pracownicy i studenci na zajęciach korzystają z kont poczty elektronicznej o domenie @uw.edu.pl i @student.uw.edu.pl.
- Osoby, które mają problemy z łączem internetowym, dostępnością do komputera – mogą prowadzić zajęcia z budynku WGSR. Rezerwacji sali dydaktycznej dokonuje się u Kierownika dziekanatu.
- Konsultacje i dyżury dydaktyczne nauczycieli akademickich dla studentów odbywają się zdalnie. W uzasadnionych przypadkach po uzyskaniu zgody KJD mogą odbyć się w budynku WGSR, zgodnie z obowiązującymi przepisami i wytycznymi GIS.
Dyżury dydaktyczne odbywają się w stałych terminach zapisanych w USOS – zamiast nr sali podaje się link do spotkania zdalnego.
- W październiku będzie możliwość uzupełnienia sylabusów o informacje dotyczące realizacji programu w trybie zdalnym.
- Pierwszego października zostaną zamieszczone na stronie WGSR (zakładka: Wydział – Dokumenty i akty prawne – Uchwały Rady Dydaktycznej) dwie uchwały Rady Dydaktycznej dla kierunku geografia i gospodarka przestrzenna (nr 18 i nr 19) dotyczące zasad Przeprowadzania egzaminów i oceniania, obowiązujące od roku akademickiego 2020/2021. Bardzo proszę o zapoznanie i zaplanowanie zaliczeń i egzaminów zgodnie z tymi wytycznymi.
- Planujemy w najbliższym czasie uruchomić „wydziałową grupę wsparcia” – forum wymiany doświadczeń w zdalnym nauczaniu.
Życząc Państwu dużo zdrowia, samych sukcesów w zdalnym nauczaniu, jak najszybszego powrotu z zajęciami na Uniwersytet, pozostaje do Państwa dyspozycji zarówno w formie zdalnej jaki i „w realu” (pokój 12).
Z wyrazami szacunku
Maria Korotaj-Kokoszczyńska
Załączniki: