Nabór projektów na popularyzację badań naukowych zrealizowanych na Uniwersytecie Warszawskim

do  1 marca br. trwa nabór projektów, skierowanych na popularyzację badań naukowych zrealizowanych na Uniwersytecie Warszawskim.

W konkursie mogą wziąć udział pracownicy, doktoranci oraz zespoły, którzy w latach 2019-2021 uzyskali wyniki badań naukowych. Mogą oni starać się o dofinansowanie promocji swoich wyników badań naukowych wśród szerokiego grona odbiorców – ogółu społeczeństwa interesującego się nauką; w tym wśród młodzieży, rodziców, nauczycieli, organizacji pozarządowych i innych spoza grona naukowego.

Promowane badania naukowe muszą spełniać wszystkie poniższe warunki:

1. zostały zrealizowane na Uniwersytecie Warszawskim w latach 2019-2021,
  2. są już zakończone, tj. przygotowano co najmniej wstępny raport,
  3. mają potencjał przełomowości w nauce światowej lub przyczyniły się do znalezienia rozwiązania zdiagnozowanego problemu społecznego,
  4. ich wyniki cechuje duży potencjał wpływu na naukę światową,
  5. ich wyniki zostały opublikowane w recenzowanym czasopiśmie lub monografii.

Budżet projektu musi zostać zweryfikowany i potwierdzony poprzez przedłożenie wyceny przygotowanej np. przez czasopismo, wydawnictwo, portal internetowy lub organizatora imprezy popularyzacyjnej.

Maksymalne dofinansowanie projektu ze środków IDUB wynosi 15 000 zł. Może ono zostać wykorzystane na przykład na:

• przygotowanie i opublikowanie artykułu w niespecjalistycznych czasopismach lub internetowych portalach naukowych;
  • zorganizowanie ogólnodostępnego wykładu popularyzacyjnego;
  • pokrycie kosztów dedykowanej reklamy, promującej wyniki badań w mediach;
  • pokrycie kosztów uzyskania opinii na temat wyników badań od najwybitniejszych badaczy z danej dyscypliny o z prawem do ich publikowania i rozpowszechniania;
  • opublikowanie wyników badań w czasopiśmie naukowym mieszczącym się w 25% najlepszych w danej dyscyplinie oraz rozpowszechnienie tego faktu w niespecjalistycznych czasopismach lub internetowych portalach naukowych.

Ogłoszenie wyników konkursu planowane jest do 31.03.2021 r. Wnioskodawcy na rozliczenie projektu będą mieli 9 miesięcy od daty przyznania dofinansowania.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami oraz zasadami przyznawania środków dostępnymi na stronie IDUB:  https://inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl/dzialania/iii-3-2/

Osobą kontaktową w sprawie konkursu w ramach IDUB jest mgr Marcin Sadowski
(e-mail: marcin.sadowski@adm.uw.edu.pl)