Zmarła Pani dr Danuta Kosmowska-Suffczyńska

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 18 września 2022 roku zmarła Pani dr Danuta Kosmowska-Suffczyńska. Była wieloletnim, rzetelnym i cenionym Wykładowcą na naszym Wydziale, wnikliwym Opiekunem prac magisterskich oraz bardzo dobrym i życzliwym ludziom Człowiekiem.

Doktor Danuta Kosmowska-Suffczyńska urodziła się 14 kwietnia 1933 r. w Warszawie. Studia wyższe w Instytucie Geografii Uniwersytetu Warszawskiego ukończyła w roku 1955 po czym rozpoczęła pracę najpierw na stanowisku asystenta a następnie starszego asystenta. W latach 1961-1965 była doktorantką w Instytucie Geografii Polskiej Akademii Nauk. W 1964 roku obroniła pracę doktorską pt. Rozwój rzeźby w trzeciorzędzie okolic Ostrowca Świętokrzyskiego i Ćmielowa, która została bardzo dobrze oceniona i opublikowana w Pracach Geograficznych PAN. Od 1965 roku była zatrudniona na stanowisku adiunkta w Instytucie Geografii PAN. W roku 1969 rozpoczęła pracę na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Geografii/Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych, najpierw na stanowisku adiunkta a następnie, do 1998 roku, jako starszy wykładowca. Prowadziła zarówno zajęcia stacjonarne jak i ćwiczenia terenowe. Była bardzo oddanym Dydaktykiem. W latach 1984-1987 pełniła funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Nauk Fizycznogeograficznych.

Doktor Danuta Kosmowska-Suffczyńska miała bardzo szerokie zainteresowania naukowe. Jej prace dotyczyły między innymi rzeźby plejstoceńskiej w strefie marginalnej maksymalnego zasięgu zlodowacenia Odry, genezy dolin peryglacjalnych, związków rzeźby z budową geologiczną i tektoniką, procesów i form eolicznych ale również skutków rzeźbotwórczych gospodarczej działalności człowieka w przeszłości. Artykuł dotyczący zapisu historycznych zmian użytkowania ziemi na obszarze lessowym na przykładzie doliny Czyżówki opublikowany w Geographia Polonica w 1983 r. pt. Origin of the Youngest Fill revealing Human Activity: an Example of the Czyżówka Valley (Sandomierz Upland) jest bardzo często cytowany przez polskich i zagranicznych autorów. Syntezą badań prowadzonych w obrzeżeniu Gór Świętokrzyskich jest wybitna, innowacyjna i bardzo cenna monografia pt. Wpływ spękań ciosowych na kierunkowość rzeźby. Niestety ze względu na stan zdrowia Autorki praca nie została przedstawiona jako dokonanie habilitacyjne. Była Autorką kilku książek, kilkudziesięciu artykułów i wielu recenzji z zakresu geomorfologii.

Doktor Danuta Kosmowska-Suffczyńska uczestniczyła w wielu zagranicznych wyjazdach i stażach naukowych m. in. Do Syrii, Egiptu, Estonii, Rosji, Czechosłowacji. Zorganizowana w 1976 roku wyprawa do Syrii była niezwykle inspirująca pod względem naukowym. W czasie wyjazdu Autorka badała m. in. bardzo młode formy eoliczne – nebki. Za pracę naukową i osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze była wielokrotnie nagradzana nagrodami Rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Była odznaczona również Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

W 1965 roku wyszła za mąż za Macieja Suffczyńskiego, profesora fizyki Polskiej Akademii Nauk. Kochała Tatry. Grudniową podróż poślubną spędziła w Dolinie Kościeliskiej. Była Mamą trzech synów oraz Babcią dla czterech wnuków.

POZOSTANIE NA ZAWSZE W NASZEJ PAMIĘCI

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione 28 września 2022 roku o godzinie 13.00 w kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza na Powązkach, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu na cmentarz miejscowy.