Otwarty kurs e-learningowego poświęcony wykorzystaniu serii czasowych danych teledetekcyjnych w badaniach środowiska

Zespół z Zakładu Geoinformatyki, Kartografii i Teledetekcji (dr inż. Adriana Marcinkowska-Ochtyra, dr inż. Adrian Ochtyra oraz mgr Krzysztof Gryguc) przez ostatnie trzy lata, we współpracy z trzema europejskimi uniwersytetami (Uniwersytet Karola w Pradze – koordynator, Uniwersytet w Heidelbergu i Uniwersytet w Innsbrucku) w ramach projektu E-TRAINEE Partnerstw Strategicznych programu Erasmus+ pracował nad kursem e-learningowym dotyczącym wykorzystania serii czasowych danych teledetekcyjnych do zrozumienia interakcji-człowiek środowisko.

Materiały wykorzystywane w kursie oparte są zarówno o bogaty przegląd dawnej oraz najnowszej literatury światowej, jak również o badania własne członków projektu, które były realizowane w ramach różnych projektów naukowych. Cały kurs jest odpowiedzią na potrzebę rozwijania strategii otwartej nauki.

Kurs podzielony jest na cztery Moduły, Moduł 1 dotyczy wprowadzenia do metod wykorzystywanych do prowadzenia analiz wieloczasowych, jest bogaty w teorię, która jest poparta przykładami praktycznymi. Kolejne trzy Moduły dotyczą konkretnych danych i dzielą się na wykłady i ćwiczenia, a także studia przypadku. Moduł 2 dotyczy wielospektralnych danych satelitarnych, Moduł 3 koncentruje się na chmurach punktów 3D/4D z lotniczego skaningu laserowego, a Moduł 4 przybliża dane hiperspektralne z poziomu lotniczego i pomiarów naziemnych. Każdy z wykładów w ramach Modułów kończy się quizem, aby uczestnik mógł sprawdzić swoją wiedzę. Moduły przenikają się między sobą na wielu płaszczyznach, by pokazać, że zdobyte informacje mogą być komplementarne.

Zespół naszych naukowców był odpowiedzialny za opracowanie Modułu 2, Uniwersytet w Innsbrucku odpowiadał za Moduł 1, Uniwersytet w Heidelbergu – Moduł 3, a Uniwersytet Karola w Pradze – Moduł 4, natomiast cała koncepcja struktury kursu była wspólnym działaniem wszystkich partnerów.

Elementy tego kursu wdrażane są już od tego roku na zajęciach do wyboru specjalności geoinformatycznej na naszych studiach magisterskich (przedmiot Multitemporal Analysis of Remote Sensing Data), natomiast cały kurs jest w pełni otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Treść kursu została opracowana jako projekt GitHub, z którego automatycznie generowana jest strona kursu. Dane są udostępnione na otwartym repozytorium Zenodo, a używane w kursie programy/platformy (np. QGIS, RStudio, Google Earth Engine) są otwarte na cele edukacyjne i naukowe.

Nie ma obaw, jeśli ktoś niezaznajomiony z teledetekcją, statystyką czy programowaniem chciałby skorzystać z kursu – w zakładce Prerequisities podanych jest wiele odnośników do zewnętrznych źródeł, w których można zdobyć podstawową wiedzę.