Zmarł dr hab Andrzej Gocłowski

13 października 2024 roku zmarł w wieku 82 lat dr hab. Andrzej Gocłowski, geograf, nauczyciel akademicki, wychowawca wielu pokoleń studentów. Człowiek prawy i życzliwy ludziom, dobry Kolega. Wielki Przyjaciel Ukrainy.

Studia magisterskie ukończył (na specjalności hydrologia) na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Tam też rozpoczął pracę jako asystent, początkowo w Zakładzie Hydrografii (pod kierunkiem prof. Tadeusza Wilgata), a następnie w Katedrze Geografii Regionalnej (pod kierunkiem prof. Anieli Chałubińskiej). W 1975 roku przeniósł się do stolicy i rozpoczął pracę na Uniwersytecie Warszawskim, na obecnym Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych w Zakładzie Geografii Regionalnej, kierowanym przez prof. Bolesława Dumanowskiego. Z Zakładem tym był związany aż do czasu przejścia na emeryturę w 2012 roku.

W trakcie swojej pracy na Uniwersytecie Warszawskim prowadził badania na temat znaczenia granic fizycznogeograficznych w procesach lokalizacji i rozwoju osadnictwa na terenie Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Zajmował się hierarchizacją ważności poszczególnych rodzajów granic fizycznogeograficznych z punktu widzenia ich znaczenia dla osadnictwa, opracowaniem koncepcji przyrodniczo-humanistycznego podejścia badawczego, wychodzącego – z jednej strony – od geograficznej idei atrakcyjności dla człowieka granic fizyczno-geograficznych, z drugiej – od badań historycznych, prowadzących do wyznaczania rubieży rozprzestrzeniania się osadnictwa. Wyniki badań przedstawił w rozprawie habilitacyjnej na temat przyrodniczych uwarunkowań lokalizacji i trwałości miast na Krymie w okresie od VI w. p.n.e. do połowy wieku XX. W 1994 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego Nauk o Ziemi w zakresie geografii. Przez wiele lat był członkiem Polskiego Towarzystwa Geograficznego, ekspertem z dziedziny geografii w popularnym teleturnieju „Wielka Gra”, popularyzatorem wiedzy geograficznej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 18 października 2024 r. o godz.15.00 w sali przedpogrzebowej A, na Cmentarzu Komunalnym Północnym (Wólka Węglowa).